avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Data de la care plateste impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Data de la care plateste impozit pe profit

Buna ziua,

Am o aocietate comerciala care a depasit plafonul de 1000000 euro CA pe 30.11.2018. Ar trebuii sa depun vectorul fiscal 010 sau 700 dar nu stiu cu ce date sa completez declaratia .....data iesirii de la impozit micro si data intrarii la impozit pe profit?

Ar devenii platitoare de impozit pe profit pe trim IV nu?
Ultima modificare: Miercuri, 19 Decembrie 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 18:38, 23 Decembrie 2018
Deveniti platitor de impozit pe profit incepand cu 01.01.2019 si declarati pana la 31.03.2019.

In Codul fiscal avem:



ART. 55 - Termenele de declarare a mențiunilor

[...]

(3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse la art. 47 alin. (1) lit. d) și e) nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea comunică organelor fiscale competente ieșirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului fiscal următor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit venit micro-ordin 34/2011 declaratie 010 Carmen Stoean Carmen Stoean Societatea a fost infiintata in 2002, a functionat ca microintreprindere si platit impozit pe venit, a inregistrat vectorul fiscal, declaratia 010 ca atare, a ... (vezi toată discuția)
Declaratia 010 zolisoft2014 zolisoft2014 La multi ani tuturor! In 2022 am fost microintreprindere fara angajat. Am angajat o persoana cu actele in regula (medicina muncii, contract cu 90 zile proba, ... (vezi toată discuția)
Trecere de la impozit micro la impozit pe profit airamanaderol airamanaderol Buna ziua, Am marea rugaminte sa ma ajutati intr-o problema. Am o societate comerciala care a fost microintreprindere. De la 1 octombrie 2013 a depasit ... (vezi toată discuția)