Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Data de la care plateste impozit pe profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Data de la care plateste impozit pe profit

Buna ziua,

Am o aocietate comerciala care a depasit plafonul de 1000000 euro CA pe 30.11.2018. Ar trebuii sa depun vectorul fiscal 010 sau 700 dar nu stiu cu ce date sa completez declaratia .....data iesirii de la impozit micro si data intrarii la impozit pe profit?

Ar devenii platitoare de impozit pe profit pe trim IV nu?
george-neagu, moderator
Deveniti platitor de impozit pe profit incepand cu 01.01.2019 si declarati pana la 31.03.2019.

In Codul fiscal avem:

ART. 55 - Termenele de declarare a mențiunilor

[...]

(3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse la art. 47 alin. (1) lit. d) și e) nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea comunică organelor fiscale competente ieșirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, până la data de 31 martie inclusiv a anului fiscal următor.