Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuzul angajatorului de a da o adeverinta este normal ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuzul angajatorului de a da o adeverinta este normal ?

Buna ziua,
Am de pus o interbare. In ce temei de lege angajatorul poate refuza eliberarea unei adeverinte?
Am sa fiu mai explicit. In afara salariului de baza,sporului de vechime si fidelitate care au facut obiectul
altei adeverinte pe care am primit-o, am solicitat o adeverinta pentru alte venituri (ex. adaos de vacanta,ajutoareCCM primite de Paste si Craciun,prime, premii productivitate etc) in care sa se specifice ca s-au platit ,SAU NU , impozitul
si contributia la CAS cuvenite.
Angajatorul (ENEL) a refuzat sa elibereze o astfel de adeverinta ,pe motiv ca nu sunt luate in calcul la pensie ca venituri permanente..
Eu am cerut aceasta adeverinta, tocmai ca sa-mi arate ca s-au platit sau nu contributia la CAS .
Ce pot sa fac ,ca sa obtin aceasta adeverinta, pe care alti angajati se pare ca au primit-o (asta a rezultat
din dosare castigate in instanta de angajati ENEL tocmai ptr. aceste venituri)
Cu stima,
Mantu i.
Fie sesizati Inspectia Muncii /ITM-ul ,fie il actionati in instanta.
va rog sa-mi spuneti daca se poate in ce temei legal ii pot actiona in judecata?
In baza dispoziţiilor art. 34 alin.(5) coroborat cu art. 40 alin. (2) lit. h) din Legea nr. 53/2003, conform cărora, angajatorul este obligat să elibereze, la cerere, toate documentele care atestă calitatea de salariat, precum şi durata activităţii, salariul, vechimea în muncă, în meserie şi în specialitate.