Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale suspendare activitate firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

suspendare activitate firma

Incepand cu 1 ianuarie 2010, doresc sa-mi suspend firma, intrebarea mea este urmatoarea:
am facut niste modificari in actele firmei s-a schimbat administratorul si actele ies de la RC dupa (3luni) pe 25 ianuarie, daca depun cererea pa 26 ianuarie suspendarea se va face cu 1 ianuarie 2010 cum trec pe cerere sau cu data cand este depus dosarul?
Si dupa cum stiti rezolvare dosarului duraza si 6luni acum cu greva magistratilor, eu cum procedez in perioada respectiva?
nu mai am nici o activitate pe firma, depun toate declaratiili pe 0, nu mai am salariati , platesc impozitul forfetar pana la aparitia deciziei ,anunt ceva la administratia financiara unde si acolo termenul de solutionare pt derogare este si de 2 luni?
voicu35, utilizator
Cred ca veti depune situatii financiare pe 0, pana cand judecatorul delegat va pronunta incheierea prin care va admite cererea de suspendare. Dupa ce obtineti cererea va trebui sa solicitati si la Ad Financiara suspendarea(regimul derogatoriu). Cred ca veti plati impozit forfetar pana la obtinerea regimului derogatoriu.
Da' de ce nu ati cerut suspendarea o data cu schimbarea administratorului?
Eu am suspendat activitatea unei firme in data de 20.05.2009, iar pe Hotararea AGA am scris "se suspenda activitatea firmei incepand cu data de 01.05.2009" si nu a fost nicio problema.
Termenul de inregistrare a unei mentiuni la ORC este de 15 zile.
Cei de la ORC inclusiv judecatorul delegat, nu sunt asa de stricti in a aplica sanctiuni contraventionale pentru depasirea unor astfel de termene
Scoateti de la registru certificat de grefa a dosarului depus, dupa care incercati la administratia financiara suspendarea activitatii firmei cu data de 1.01.2010