Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Poti fi pensionat INITIAL de 2 ori pe doua legi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Poti fi pensionat INITIAL de 2 ori pe doua legi diferite (respectiv Legea Nr.19 / 2000 si Legea Nr.263/ 2010) ?

Am fost pensionata medical in 2005 pe Legea Nr.19 / 2000 /sect 3 Bucuresti..... in anul 2012 se TRANSFERA Dosarul la sect.1 Bucuresti(in urma schimbarii domiciliului) ...aici nu se preia ca TRANSFER ci ca pensionare INITIALA pe Legea Nr.263/ 2010/sect 1...anulandu-mi toate drepturile obtinute in urma indexarilor din fiecare an,micsorandu-mi pensia. E CORECT ASA? Cum se TRANSFERA un Dosar intre sectoare?
Eu nu cred ca s-au anulat toate drepturile obtinute pe indexari.
La transferul dosarului se verifica toate datele si elementele din dosar.
Asadar:
In acest caz, pensia poate:
-Sa scada
-Sa creasca
-Sa ramana la fel
Va multumesc mult pentru raspuns. Eu am fost pensionata in 2005 pe Legea Nr.19 / 2000 iar transferul s-a facut pe Legea Nr.263/ 2010,cu toate neajunsurile ei,cu acei indici de corectie pentru cei pensionati dupa 2011 cu toate ca eu eram pensionata din 2005 mi sau aplicat si mie acei indici. E CORECT SA SCHIMBI LEGEA SI SA MA MAI PENSIONEZI INCA O DATA PE O LEGE APARUTA DUPA ANI DE LA DATA PENSIONARII? Ma lupt cu ei din 2012 sa indrepte gresala,am primit pana acum 3 Decizii in ani diferiti si toate gresite. Sau facut multe abuzuri,mi-au oprit bani din pix fara nici o dovada,chitanta,etc. Mi-au anulat tot din pix un an de grupa II a ca pensia la limita de varsta sa fie in 2013 si nu in 2012 asa cum este corect. Astept raspunsul la o contestatie la CNPP Casa Națională de Pensii Publice depusa in iunie 2017.Am toate actele doveditoare a ce spun. Va multumesc inca odata si tare mult as vrea sa stiu daca este corect sa pensionezi un om de 2 ori pe 2 legi diferite si la ani distanta una de alta.
Sarbatori frumoase sa aveti.
Pensia de boală nu-i definitivă și nici constantă. La fiecare schimbare de grad de încadrare în grad de invaliditate ești considerat pensionar nou, deoarece pensia se recalculează de la zero conform legii din acel moment când ești reîncadrat. Apoi când treci de la pensia de boală, la cea de limită de vârstă se procedează la fel, recalculându-se conform legii prezente în momentul pensionării.

De fiecare dată când se recalculează este foarte probabil ca pensia să scadă. Chiar și dacă treci la un grad superior de invaliditate, sau la pensie de bătrânețe, pensia cel mai probabil scade, deoarece scade punctajul.

Dvs nu ne-ați spus dacă pe parcursul anilor ați fost trecuta de la un grad de invaliditate la altul, s-au ați rămas constant în toți acești ani.

Din ce spuneți dvs că s-a întâmplat pare mai degrabă că ați avut o trecere de la un grad de încadrare în invaliditate, la un alt grad, sau ați trecut de la boala la pensie de bătrânețe.
Dapix, utilizator
Multumesc mult pentru raspuns. Pensia med. a fost constanta. Eu spun ca Dosarul nu a fost preluat ca TRANSFER intre sectoare ci ca PENSIONARE INITIALA ,deci am fost pensionata de 2 ori INITIAL pe doua legi diferite cu ani distanta intre ele....au recunoscut si ei eroarea numai ca nu au indreptat-o decat in pix pe prima Decizie din 2012 dar au uitat sa opereze in sistemul informatic si eroarea a curs. Ma lupt cu ei din 2012,am primit inca doua Decizii si ele gresite. Astept acum solutionarea unei Contestatii depusa la CNPP - Casa Națională de Pensii Publice in iunie 2017.
Sarbatori frumoase sa aveti.