avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal

Buna ziua, si sarbatori fericite,
Am si eu o mica problema in octombrie 2018 am fost prins in trafic cu numarul de inmatriculat expirat, si bine inteles ca mi sa intocmit dosar penal.
Intrebarea mea este, am numarul de dosar de la politie iar acestia mi-au comunicat ca a fost transmis care parchet undeva in luna noiembrie la inceput.
Cat mai trebuie sa astept sau ce anume trebuie sa mai fac eu, pentru a-mi recupera permisul?
mentionez ca este prima abatere :)
Cel mai recent răspuns: Emil93 , utilizator 13:16, 7 Ianuarie 2020
Buna ziua,
Mai aveti de asteptat... daca dosarul a fost trimis la parchet, inseamna ca 3-4 luni tot mai ureaza. Va trebui sa ajunga la instanta.
Ati fost audiat? ca calitate aveti?A fost trimis la parchet cu propunere?
Pai eu conduceam autovehiculul..deci presupun cra e modeacuzat.
Am fost chemat la politie pentru audieri, dar nimic mai mult.
Asta ar fi cam a 2-a luna, oricum sunt sanse sa se claseze tinand cont ca e prima abatere?

Editat de moderator- motiv:- conexat mesaj consecutiv
Ultima modificare: Vineri, 11 Ianuarie 2019
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ati fost audiat in calitate de suspect/inculpat? asta va intrebam
Se poate face cerere la parchet sa va ofere o dovada cu drept de circulatie pana la finalizarea dosarului. Va comunic dintr-un caz asemanator .

Alte discuții în legătură

Cât durează cercetarea penală până se ajunge în instanță? flori67 flori67 in 09.09.2017 mi s-a suspendat permisul de conducere. Situatia a fost urmatoarea: eu am intors pe linie continua si celalt sofer a fost in depasire pe linie ... (vezi toată discuția)
Oug 195/2002 art.85 ContSters54823 ContSters54823 Lucrez şofer la o firmă privată pe un matiz. Zillele trecute când am ajuns la garaj, şeful mi-a zis să las maşina pe care lucrez şi să iau o maşina ... (vezi toată discuția)
Am fost prins conducand un autoturism neinmatriculat, cat mai astept permisul? cocoo cocoo M-AM DUS DUPA MICUTA la bunici in nadlac cu trenul din arad si vroiam sa vin tot cu trenul la arad si pe micuta a duruto burtica ,smurdul nu era si am luat ... (vezi toată discuția)