Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal

Buna ziua, si sarbatori fericite,
Am si eu o mica problema in octombrie 2018 am fost prins in trafic cu numarul de inmatriculat expirat, si bine inteles ca mi sa intocmit dosar penal.
Intrebarea mea este, am numarul de dosar de la politie iar acestia mi-au comunicat ca a fost transmis care parchet undeva in luna noiembrie la inceput.
Cat mai trebuie sa astept sau ce anume trebuie sa mai fac eu, pentru a-mi recupera permisul?
mentionez ca este prima abatere :)
Buna ziua,
Mai aveti de asteptat... daca dosarul a fost trimis la parchet, inseamna ca 3-4 luni tot mai ureaza. Va trebui sa ajunga la instanta.
Ati fost audiat? ca calitate aveti?A fost trimis la parchet cu propunere?
Pai eu conduceam autovehiculul..deci presupun cra e modeacuzat.
Am fost chemat la politie pentru audieri, dar nimic mai mult.
Asta ar fi cam a 2-a luna, oricum sunt sanse sa se claseze tinand cont ca e prima abatere?

Editat de moderator- motiv:- conexat mesaj consecutiv
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Ati fost audiat in calitate de suspect/inculpat? asta va intrebam
Se poate face cerere la parchet sa va ofere o dovada cu drept de circulatie pana la finalizarea dosarului. Va comunic dintr-un caz asemanator .