Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cât durează cercetarea penală până se ajunge în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cât durează cercetarea penală până se ajunge în instanță?

in 09.09.2017 mi s-a suspendat permisul de conducere. Situatia a fost urmatoarea: eu am intors pe linie continua si celalt sofer a fost in depasire pe linie continua. Prietena lui a fost izbita de airbag si i s-a spart. buza. Ea a refuzat sa mearga cu mine la spital. s-a dus cu niste prieteni taximetristi. Eu si cu celalt sofer am incheiat "un amibil" , eu dandu-i asigurarea pt. ca am csd. ca manevra de intoarcere este mai grava decat depasirea. Desi "partea vatamata", fata nu a depus plangere la politie, spitalul s-a autosesizat si amandoi ne-am ales cu doasr penal. Au trecut 4 luni de atunci si nu am mai primit nicio informatie privind dosarul penal. Cat poate dura cercetarea penala?
Manuela Rășină, administrator
Vi s-a intocmit dosar penal pentru vatamare corporala din culpa si parasirea locului accidentului sau pentru ce?
da si da. Dosarul am inteles ca nu a juns inca la procuror!!!!!
Ati fost audiat ? ce calitatea aveti in dosar in acest moment?
nu am fost audiat. am dat doar o declaratie la politie in care am explicat imprejurarile.
flori67, utilizator
In calitate de martor? sau in ce calitate?