Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... act vanzare-cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

act vanzare-cumparare

Buna ziua,
Am cumparat inainte de casatorie un bun imobiliar (un apartament) in Bucuresti.
Dupa casatorie, sotia are dreptul la jumatate din acesta? Daca doresc sa il vand va trebui sa semnam impreuna actul de vanzare-cumparare?
Multumesc,
E bunul dvs propriu, puteti vinde casa sau o cota parte ci doriti, nu e nevoie de acordul sotiei.
Ar putea sa va impiedice sa vindeti daca e locuinta familiei si merge la oficiul de cadastru si se inscrie in cartea funciara ca atare.