avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare hotarare judecatoreasca

Ce cai de atac am pentru a intra in posesia unei hotarari judecatoresti definitiva si irevocabila??
Am trimis deja 2 cereri de urgentare a comunicarii hotararii, dar au trecut inca 6 luni de atunci( iulie2018) si nu am primit nici macar un raspuns si nici comunicarea hotararii!!
Hotararea a fost data pe data de 08.05.2018!
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 20:23, 7 Ianuarie 2019
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Merge-ti la registratura judecatoriei si depune-ti cererea pt un duplicat ( cu o taxa de 5 lei platita la posta)
Sau solicitati de la serviciul ARHIVA dosarul dvs unde se ragesete cu siguranta hotararea
Uneori se poate elibera de pe o zi pe alta
Ultima modificare: Luni, 7 Ianuarie 2019
Pascal19, utilizator
Multumesc!!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Prima data, mergeti la arhiva, indicati nr dosarului cu rugămintea să vi se comunice dacă hotărârea a fost redactată.
În acest caz, solicitați dosarul pentru a xeroxa hotărarea și pentru a o legaliza.
Dacă nu a fost redactată, va trebui să luați legătura cu un avocat pentru a formula o contastație privind tergiversarea procesului, cf art 521 și urm CPC.
Puteti incerca si un memoriu la președintele instanței respective în care prezentati situația descrisă.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare judecatoreasca fany74 fany74 Am fost judecat anul trecut in martie si nu am primit nici in ziua de azi hotararea .Ce trebuie sa fac si unde trebuie sa merg sa intru in posesia ei? (vezi toată discuția)
Hotarare pronuntata in calea de atac a apelului si necomunicata imbroserv imbroserv Pe data de 10.01.2012 sa judecat termenul si s-a dat solutionare la apel. Nu am primit pana astazi comunicarea solutionarii desi au trecut 3 luni de ... (vezi toată discuția)
Judecatorul nu a transcris solutia la 2 luni dupa pronuntare. cum fac sa fac rost de ea? Dana Marin Dana Marin Buna ziua, Am nevoie urgenta de solutia transcrisa de judecator pronuntata intr-o executare silita (incepere) acum 2 luni. Mi-a indicat cineva ca pot cere ... (vezi toată discuția)