Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Comunicare hotarare judecatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Comunicare hotarare judecatoreasca

Ce cai de atac am pentru a intra in posesia unei hotarari judecatoresti definitiva si irevocabila??
Am trimis deja 2 cereri de urgentare a comunicarii hotararii, dar au trecut inca 6 luni de atunci( iulie2018) si nu am primit nici macar un raspuns si nici comunicarea hotararii!!
Hotararea a fost data pe data de 08.05.2018!
Merge-ti la registratura judecatoriei si depune-ti cererea pt un duplicat ( cu o taxa de 5 lei platita la posta)
Sau solicitati de la serviciul ARHIVA dosarul dvs unde se ragesete cu siguranta hotararea
Uneori se poate elibera de pe o zi pe alta
Pascal19, utilizator
Multumesc!!
Prima data, mergeti la arhiva, indicati nr dosarului cu rugămintea să vi se comunice dacă hotărârea a fost redactată.
În acest caz, solicitați dosarul pentru a xeroxa hotărarea și pentru a o legaliza.
Dacă nu a fost redactată, va trebui să luați legătura cu un avocat pentru a formula o contastație privind tergiversarea procesului, cf art 521 și urm CPC.
Puteti incerca si un memoriu la președintele instanței respective în care prezentati situația descrisă.