Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dividende - distribuite doar o data pe an?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dividende - distribuite doar o data pe an?

Buna ziua,

Am o intrebare legata de distribuirea dividentelor: se poate scoate suma de pana la 24.960 lei (cu un impozit de 5%) o singura data pe an? Sau pot scoate, de exemplu, aceasta suma acum si peste catva timp, sa scot din nou aceasta suma? In acest caz, impozitul va fi de 5% de fiecare data? Mentionez ca este vorba de profitul din 2017-2018 (pana in septembrie)
Ioan Petru Butariu, Contabil
Daca aveti de gand sa repartizati in acest an tot profitul ramas nerepartizat din anii precedenti, atunci dati o hotarare a adunarii generale a asociatilor firmei acum odata cu aprobarea bilantului pentru 2018 pentru toata suma si platile pe puteti face esalonat pana la finele anului cu retinerea si plata catre bugetul de stat a impozitului pe venitul din dividende de 5% pana pe 25 a lunii urmatoare celeia in care veti face fiecare plata.
Nu are rost sa dati cate o hotarare la o luna sau doua.