Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Firma neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Firma neplatitoare de TVA

Buna ziua.o firma neplatitoare de TVA ca urmare a deciziei ANAF achizitioneaza din Turcia autocare spre a le aduce la vanzare in Romania.Firma din Turcia este platitoare de TVA. Cum procedeaza firma in Romania intrucat in Turcia i-a fost emisa factura cu TVA
george-neagu, moderator
Buna ziua,

Ce motiv a invocat firma din Turcia ptr faptul ca a emis factura cu tva?
este platitoare de tva firma din turcia
A emis factura cu tva intrucat a avut motive sa califice vanzarea ca o livrare interna. Alta explicatie nu vad. La biroul vamal care se ocupa de redactarea declaratiei vamale de import ar trebui sa cereti detalii in plus.
ESTE PLATITOARE DE TVA FIRMA DIN TURCIA