avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cod CAEN magazin virtual -vanzare prod electronice
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cod CAEN magazin virtual -vanzare prod electronice

Ma puteti ajuta sa-mi recomandati care este codul CAEN pentru vanzarea prin magazin virtual (internet) de produse electronice , vanzare atat care persoane fizice cat si persoane juridice.
Cel mai recent răspuns: ioanatinca , utilizator 01:51, 24 Aprilie 2006
5263

si nu este o recomandare
Va multumesc.
Am o nelamurire: nu este mai potrivita 5261?
(Această clasă include, de asemenea:
- vânzările directe, prin intermediul televiziunii, radioului, telefonic, sau prin internet)
"5261 Comerţ cu amănuntul prin corespondenţă
Această clasă include:
- vânzările cu amănuntul ale oricăror feluri de produse, prin corespondenţă, alese de cumpărători pe bază de cataloage sau orice alt tip de ofertă.
Această clasă include, de asemenea:
- vânzările directe, prin intermediul televiziunii, radioului, telefonic, sau prin Internet."


"5263 Comerţ cu amănuntul care nu se efectuează prin magazine
Această clasă include:
- vânzările cu amănuntul ale oricărui tip de marfă, în orice mod, neincluse în clasele anterioare: æ prin intermediul comis-voiajorilor;
æ prin intermediul automatelor de vândut produse;
æ prin magazine mobile.
Această clasă include, de asemenea:
- activitatea caselor de licitaţii;
- licitaţiile prin Internet."

Eu una, cred ca 5261 ar fi mai potrivit, datorita mentiunii "neincluse in clasele anterioare" existente la 5263. Daca, insa, vei dori sa te ocupi si de licitatii prin Internet va trebui sa adaugi si 5263.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Caen bauturi calde automat mihaelas79 mihaelas79 cod caen pt vanzare in magazin bauturi calde (ceai, cafea)de la automat. Unde s-ar putea incadra? (vezi toată discuția)
Care cod caen? ContSters212422 ContSters212422 BUNA ZIUA. AM O PROBLEMA PE CARE VA ROG SA MA AJUTATI SA O REZOLV. TREBUIE SA INFIINTEZ O FIRMA CARE SA SE OCUPE CU COMERT CU AMANUNTUL AL VINULUI. pina aici ... (vezi toată discuția)
Coduri caen pentru un pfa - handmade Ana1788 Ana1788 Aș vrea să valorific legal hobby-ul meu, urmând cea mai simpla varianta. Doresc sa ofer spre vânzare coronițe, agrafe, coliere, cercei și alte bijuterii ... (vezi toată discuția)