Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Destinatia banilor primiti din 2% din impozit
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Destinatia banilor primiti din 2% din impozit

Daca sindicatul primeste bani din 2% din impozit, cum poate sa ii foloseasca ?
Se pot acorda ajutoare sau premii catre membrii de sindicat?
george-neagu, moderator
Da, dar asta trebuie s-o decida adunare generala ca o regula interna, cat si pocedura prin care orice membru sa poata avea acces la astfel de ajutor si sa se faca cunoscuta, adica sa nu fie dati pe ochi frumosi.
george-neagu, moderator
Legea nu prevede specific o anumita destinatie pentru acei 2%. Si daca sindicatul in cauza nu a facut campanie de obtinere 2% anuntand o anumita destinatie pentru ei, inseamna implicit ca cei care au redirectat suma o acorda ca "overhead" adica "bani liberi", nedirectionati pentru anumit domeniu sau tip de cheltuiala, ci decide sindicatul. Insa decizia trebuie sa respecte legea si statutul, adica sa fie cheltuiti in scopul statutar al sindicatului, decizia sa fie conforma cu bugetul adoptat de organul de conducere competent etc.