Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Comercializate donatii in scopul obtinerii de venituri
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Comercializate donatii in scopul obtinerii de venituri

Un ONG primeste donatii ( alimente, dulciuri). Aceste produse pot fi comercializate in scopul obtinerii de venituri?
george-neagu, moderator
Nu le puteti schimba destinatia..
george-neagu, moderator
1. Depinde in primul rand de conditiile puse de donator. In ce scop le-a donat, ce scop are ONG-ul etc. 2. Daca e o operatiune unica, cu caracter exceptional, s-ar putea asimila cazului vanzarii unui bun care prisoseste asociatiei, de ex. cand isi cumpara un computer nou si il vinde pe cel vechi, sau un autovehicul. Daca e ceva de amploare sau repetitiv opinez ca nu mai e legal, pentru ca devine activitate economica tipica si aceea e conditionata nu doar de caracterul subsidiar, ci si de stransa legatura cu scopul ONG-ului. Or, nu cred ca scopul acelui ONG este promovarea vaznarilor sau consumului de dulciuri.....