Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul de bloc

Aș dori să știu cum este ales administratorul de bloc? Astăzi când am platit întreținerea am aflat că de la 1 februarie vom avea un nou administrator. Nu s-a ținut nici o ședință în acest sens. Nu e nevoie și de acordul proprietarilor? Unde se poate reclama acest fapt? Mulțumesc
administratorul de bloc aste angajat de catre comitet. Nu e nevoie de adunare generala pentru asa ceva. La prima adunare generala se poate imputa comitetului daca alegerea lor a fost gresita in sensul alegerii unui administrator lipsit de profesionalism.
Cititi Legea 196/2018 pentru a cunoaste drepturile si obligatiile proprietarilor, atributiile organelor de conducere a asociatiilor de proprietari, adunarea generala, presedinte, comitet executiv si ale administratorului.

[ link extern ]
Nu se poate pune problema angajarii unui administrator lipsit de profesionalism. Daca s-ar angaja un neica nimeni, da, ar fi ceva destul de grav.
De altfel, nici AG a proprietarilor nu poate angaja. Acolo se discuta si se aproba o asa-zisa organigrama, apoi com. executiv, in mod profesional duce la indeplinire cele hotarate.
Asadar nu este nevoie de acordul proprietarilor - ca sa ce? Ce stiti dvs. de exepmlu care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un administrator? Uitati-va in legislatie si mai discutam. Daca omul angajat face o boacana, va intreaba cineva pe dvs.?
Aveti alte drepturi, dar sa angajati personal la asociatie - NU!
Si de ce nu s-ar putea pune problema angajarii unui administrator lipsit de profesionalism? Nu ati intalnit / auzit de astfel de cazuri? Sunt o multime de exemple de genul, "il luam pe Gigel ca este mai ieftin". Nu conteaza ca habar nu are meserie. Daca ati vedea ce vedem noi la blocuri pe care le preluam, v-ati schimba un pic parerea.
Să știți că aveți mare dreptate. Și la noi Este același lucru. Nu știe nimic. Joacă cum îi cântă un anumit proprietar. Dacă ați știi cate ilegalități sunt!