Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administratorul de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administratorul de bloc

Aș dori să știu cum este ales administratorul de bloc? Astăzi când am platit întreținerea am aflat că de la 1 februarie vom avea un nou administrator. Nu s-a ținut nici o ședință în acest sens. Nu e nevoie și de acordul proprietarilor? Unde se poate reclama acest fapt? Mulțumesc
Codul civil e mare, mai precis, care sunt, capitolele și articolele unde scrie că administratorul asociației de proprietari trebuie să meargă din ușe în ușe să obțină semnături?
Și dacă la o ușe nu i se deschide, proprietarul poate crede că a venit popa, ANAF-ul, moartea, cum procedează să obțină semnatura?
Sunt curios cum functioneaza chestia asta (nu am auzit de asa ceva pana acum si sunt din 1992 in domeniu) la o asociatie cu vreo 1200 de apartamente, de exemplu. Si sa mai fie si jumate din ei chiriasi, cu proprietari imprastiati prin toata lumea.
Cum dreaq sa mearga adminul din use in use... vedeti-va de treaba. Ce are coada vacii cu stampila primariei?
Administratorul este angajat de catre com. executiv si poate fi pers. fizica neautorizata, PFA, II, IF, firma specializata. In Legea speciala sunt prevazute clar aceste lucruri.
Apropos, vasicom2000@gmail.com, la voi cum a fost, te-a cautat admin-ul la use sa-ti ceara, ce acordul, parerea, opozitia?
Nu te supara, dar L 196/2018 este si asa destul de stufoasa, cu foarte multe aberatii - mai vine si Codul civil cu parerea? Bine, dumneata ai aratat ce spune CC desspre angajarea unui admin!
Sunt de acord cu Bloc Expert, care zice ca:Sunt curios cum functioneaza chestia asta...
Sa fiti sanatosi!
Adam Grecu, utilizator