avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot conduce în UE dacă am permisul suspendat în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot conduce în UE dacă am permisul suspendat în România?

Buna seara!
Dacă am permisul suspendat in Ro pot conduce in spatiul U.E?
Suspendarea este valabilă doar pe teritoriul Romaniei?un text de lege ceva?
...mentionez ca am permis românesc
Multumesc anticipat'
Ultima modificare: Luni, 14 Ianuarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Bastanu67 , utilizator 12:09, 15 Februarie 2023
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti conduce.
Exista text de lege în această privință?
Multumesc anticipat'
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform legislatiei rutiere sanctiunea primita este suspendarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice.. Asa cum este definita sanctiunea nu aveti voie sa conduceti vehicule pe drumurile publice oriunde v-ati afla.
Permisul dvs. de conducere se afla in custodia politiei. Daca nu l-ati predat perioada de suspendare se majoreaza cu 30 de zile.
Este posibil sa posedati si un permis de conducere eliberat de autoritatile din alta tara. Detinerea a doua permise nationale, dintre care unul eliberat de autoritatile din alta tara, este ilegala si constituie contraventie si se sanctioneaza ca atare.
In cazul in care sunt oprit in trafic riscati dosar penal.
ing. Ioan Ciobanu
Este o intrebare la care am cautat si eu raspunsul (fara succes) dupa ce un lucrator de la vama Giurgiu mi-a spus ca este posibil. De bun simt ar fi sa nu fie. Exista o directiva UE cu privire la permisele de conducere care prevede ca "Un stat membru refuză să recunoască valabilitatea oricărui permis de conducere eliberat de un alt stat membru unei persoane al cărei permis de conducere face obiectul unei restricții, suspendări sau retrageri pe teritoriul statului membru anterior." Asadar, cred ca depinde de legislatia nationala a fiecarui stat membru cum trateaza aceasta problema.
Ultima modificare: Marți, 15 Ianuarie 2019
gabrieljupiter, utilizator
Am prieteni care au condus!

gabrieljupiter a scris:

Este o intrebare la care am cautat si eu raspunsul (fara succes) dupa ce un lucrator de la vama Giurgiu mi-a spus ca este posibil. De bun simt ar fi sa nu fie. Exista o directiva UE cu privire la permisele de conducere care prevede ca "Un stat membru refuză să recunoască valabilitatea oricărui permis de conducere eliberat de un alt stat membru unei persoane al cărei permis de conducere face obiectul unei restricții, suspendări sau retrageri pe teritoriul statului membru anterior." Asadar, cred ca depinde de legislatia nationala a fiecarui stat membru cum trateaza aceasta problema.

Alte discuții în legătură

Bună ziua. acum jumătate de an am avut permisul suspendat,am ... Desperados Desperados Bună ziua. Acum jumătate de an am avut permisul suspendat,am făcut recurs la aceasta decizie la judecătorie,am.pierdut bineînțeles,acum aștept acea ... (vezi toată discuția)
Buna seara incerc sa rezum toata situtia mea ca sa nu va plictisesc. ... caut.raspunsuri93 caut.raspunsuri93 Buna seara Incerc sa rezum toata situtia mea ca sa nu va plictisesc. Am fost sancționat de Politia Rutiera in trafic cu suspendarea dreptului de a ... (vezi toată discuția)
Ce se intampla cand pierzi o contestatie? mihaidragos mihaidragos Buna seara, in urma contestarii a unui PV de contraventie in care am fost sanctionat cu suspendarea permisului de conducere pe 30zile si amenda. Proces ... (vezi toată discuția)