Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot conduce în UE dacă am permisul suspendat în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot conduce în UE dacă am permisul suspendat în România?

Buna seara!
Dacă am permisul suspendat in Ro pot conduce in spatiul U.E?
Suspendarea este valabilă doar pe teritoriul Romaniei?un text de lege ceva?
...mentionez ca am permis românesc
Multumesc anticipat'
Manuela Rășină, administrator
Nu puteti conduce.
Exista text de lege în această privință?
Multumesc anticipat'
Conform legislatiei rutiere sanctiunea primita este suspendarea dreptului de a conduce vehicule pe drumurile publice.. Asa cum este definita sanctiunea nu aveti voie sa conduceti vehicule pe drumurile publice oriunde v-ati afla.
Permisul dvs. de conducere se afla in custodia politiei. Daca nu l-ati predat perioada de suspendare se majoreaza cu 30 de zile.
Este posibil sa posedati si un permis de conducere eliberat de autoritatile din alta tara. Detinerea a doua permise nationale, dintre care unul eliberat de autoritatile din alta tara, este ilegala si constituie contraventie si se sanctioneaza ca atare.
In cazul in care sunt oprit in trafic riscati dosar penal.
ing. Ioan Ciobanu
Este o intrebare la care am cautat si eu raspunsul (fara succes) dupa ce un lucrator de la vama Giurgiu mi-a spus ca este posibil. De bun simt ar fi sa nu fie. Exista o directiva UE cu privire la permisele de conducere care prevede ca "Un stat membru refuză să recunoască valabilitatea oricărui permis de conducere eliberat de un alt stat membru unei persoane al cărei permis de conducere face obiectul unei restricții, suspendări sau retrageri pe teritoriul statului membru anterior." Asadar, cred ca depinde de legislatia nationala a fiecarui stat membru cum trateaza aceasta problema.
gabrieljupiter, utilizator
Am prieteni care au condus!

gabrieljupiter a scris:

Este o intrebare la care am cautat si eu raspunsul (fara succes) dupa ce un lucrator de la vama Giurgiu mi-a spus ca este posibil. De bun simt ar fi sa nu fie. Exista o directiva UE cu privire la permisele de conducere care prevede ca "Un stat membru refuză să recunoască valabilitatea oricărui permis de conducere eliberat de un alt stat membru unei persoane al cărei permis de conducere face obiectul unei restricții, suspendări sau retrageri pe teritoriul statului membru anterior." Asadar, cred ca depinde de legislatia nationala a fiecarui stat membru cum trateaza aceasta problema.