Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Fostul meu prieten a facut publice niste filmari din ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Fostul meu prieten a facut publice niste filmari din intimitatea noastră

Buna ziua,
Acus doua zile am fost sunata de o cunoștință care imi spunea că, fostul meu prieten i-a arătat niste filmulete din intimitatea noastră, acea persoană nu avea de unde sa stie de acele filmulete deoarece doar eu si fostul meu prieten stiam de ele.
In urma cu o saptamana fostul meu prieten m-a si amenințat ca va face publice acele filmulete, doar ca eu nu l-am băgat in seamă.
Ce pot sa fac in acest caz?
Consider că în acest caz trebuie sesizat Parchetul competent pentru a stabili dacă fapta întrunește sau nu conținutul constitutiv al infracțiunii de violare a vieții private, prevăzută și sancționată de art 226 din Codul Penal.
Săvârșirea acestei infracțiuni se pedepsește cu închisoare de la o lună la șase luni sau cu amenda, iar persoana vătămată are dreptul de a se constitui parte civilă în procesul penal sau de a solicita daune morale pe calea unei acțiuni în răspundere civilă delictuală.