avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se plateste contributia la sanatate din arenda in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se plateste contributia la sanatate din arenda in anul 2018

Din venitul brut se scade 40 % si se obtine venitul impozabil, la care se aplica impozit de 10 % si contributie la sanatate de 10 %.

Daca venitul impozabil este 1900 x 12 = 22800 sau mai mare de 22800 se plateste contributie la sanatate, daca e mai mic de 22800 de lei nu se plateste contributie la sanatate. Eu asa stiu.

Arendasul mi-a dat mie in 2018 , 35200 de lei, ceea ce inseamna ca venitul meu impozabil a fost 24000 de lei, deci arendasul trebuia sa plateasca contributia de 10 %. dar nu a platit-o pentru ca se vede ca a mintit ca am avut un venit impozabil mai mic de 22800 de lei. Ce pot face in aceasta situatie . Eu la Casa de Sanatate figurez acum neasigurat .
Cel mai recent răspuns: marielamotte200 , utilizator 20:10, 14 Ianuarie 2019
Pe de o parte trebuie ca sa semnati in scris un act aditional la contractul de arenda prin care il desemnati pe el, ca singurul arendas la care aveti dat terenul si de la care at obtinut venitul acesta peste valoarea plafonului celor 12 salarii minime brute pe economie, sa va retina la sursa si sa va plateasca contributia la sanatate 10% aplicata la valoarea plafonului.
Pe de alta parte, sa aveti in vedere ca veti aparea ca persoana asigurata abia cand cei de la finante vor face schimb de date cu cei de la casa de asigurari de sanatate .
Daca arendasul refuza, puteti face in scris sesizare la finante.
Pastrati dovada a sumei de bani care vi s-a platit.
Ultima modificare: Luni, 14 Ianuarie 2019
george-neagu, moderator
Pai arendasul scrie in contract ca imi da 600 kg /ha, in realitate mi-a dat 650 lei la hectar, mintind ca mi-a dat o tona de grau cu pretul de 650 de lei. Mie mi-a dat in mana 35200 de lei, ceea ce ar insemna ca venitul brut ar fi 40000 lei, din care se scade 16000 lei ( 40 %) si venitul impozabil este 24000 lei. La acesta ar trebui sa plateasca 2400 impozit si 2400 sanatate, si atunci mie mi-ar reveni 35200 lei cat mi-a dat in mana. Dar nu stiu ce hotii face arendasul ca el plateste la fisc impozit pentru un pret al graului hotarat de consiliul judetean la 55 de bani, si pentru 54,15 ha ( 54,15 tone de grau) el plateste doar 1786,95 de lei la fisc. Ceea ce este o hotie. Ce sa fac in situatia asta? Toti arendasii scriu in contract ca le dau la oamenii 600 kg/ha, 1000 kg/ ha, dar ei de fapt le dau la oameni bani si nu grau sau alte cereale , ca sa plateasca impozitu la pretul mediu stabilit de consiliul judetean. Ce pot face in aceasta situatie disperata. Arendasul a vandut graul meu cu aproximativ 975 de lei tona , ar fi trebuit sa-mi dea 858 de lei pe tona de grau, si mi-a dat doar 650 de lei, plus ca mai ia subventie de la APIA pe suprafata si pe cultura,
Ultima modificare: Luni, 14 Ianuarie 2019
marielamotte200, utilizator
In ce articole din Codul Fiscal se arata cum se plateste contributia la sanatate din veniturile realizate din arenda?
Ceea ce va interseaza pe dumneavoastra gasiti la ART. 174 - Stabilirea, declararea și plata contribuției de asigurări sociale de sănătate în cazul persoanelor care realizează venituri din cele prevăzute la art. 155 alin. (1) lit. b) - h)
(5) Pentru persoanele fizice care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală, din activități independente în baza contractelor de activitate sportivă, din arendă, din asocieri cu persoane juridice contribuabili potrivit titlurilor II și III sau Legii nr. 170/2016, pentru care impozitul se reține la sursă, obținut de la un singur plătitor de venit, iar nivelul net sau brut, după caz, estimat al acestor venituri, pentru anul curent, este cel puțin egal cu 12 salarii minime brute pe țară în vigoare în anul pentru care se datorează contribuția, plătitorul de venit are obligația să calculeze, să rețină și să plătească contribuția de asigurări sociale de sănătate, precum și să depună declarația menționată la art. 147 alin. (1). Declarația se depune până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei pentru care se plătesc veniturile. În contractul încheiat între părți se desemnează plătitorul de venit în vederea calculării, reținerii și plății contribuției prin reținere la sursă, în anul în curs. Nivelul contribuției calculate și reținute la fiecare plată de către plătitorul de venit este cel stabilit de părți, până la concurența contribuției anuale datorate. Plătitorii de venituri din drepturi de proprietate intelectuală sau din activități independente în baza contractelor de activitate sportivă, care au obligația calculării, reținerii, plății și declarării contribuției de asigurări sociale de sănătate, sunt cei prevăzuți la art. 72 alin. (2) și art. 681 alin. (2).
Multumesc, frumos. Si daca o primarie nu respescta art. 489 ( 2) si prin hotarare fixeaza impozite mai mari de 50 % decat pragul maxim ce pot sa fac?

Alte discuții în legătură

Arenda 2018 Lisonelta400 Lisonelta400 Mie arendasul mi-a dat 35197,50 lei pe anul 2018. Am citit la ANAF ca se plateste impozitul la suma de 550 de lei tona de grau. In realitate eu am primit 650 ... (vezi toată discuția)
Impozitarea contractului de arenda Mihaita123 Mihaita123 In Codul fiscal scrie ca arendasul trebuie sa plateasca impozitul pe venit si cass, in numele arendatorului. Atunci care este contribuabilul, arendasul sau ... (vezi toată discuția)
Venit din arenda in anul 2018 cum se calculeaza LISONELTA300 LISONELTA300 Cum se va calcula venitul din arenda in anul 2018? Eu am 54,15 ha de teren. Sa zicem ca arendasul va vinde tona de grau cu 650 de lei, si in contract se ... (vezi toată discuția)