Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cum se plateste contributia la sanatate din arenda in ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cum se plateste contributia la sanatate din arenda in anul 2018

Din venitul brut se scade 40 % si se obtine venitul impozabil, la care se aplica impozit de 10 % si contributie la sanatate de 10 %.

Daca venitul impozabil este 1900 x 12 = 22800 sau mai mare de 22800 se plateste contributie la sanatate, daca e mai mic de 22800 de lei nu se plateste contributie la sanatate. Eu asa stiu.

Arendasul mi-a dat mie in 2018 , 35200 de lei, ceea ce inseamna ca venitul meu impozabil a fost 24000 de lei, deci arendasul trebuia sa plateasca contributia de 10 %. dar nu a platit-o pentru ca se vede ca a mintit ca am avut un venit impozabil mai mic de 22800 de lei. Ce pot face in aceasta situatie . Eu la Casa de Sanatate figurez acum neasigurat .
cred ca 68 indice 1 alin 2 nu 681.