Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Caldura la apartemente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Caldura la apartemente

Buna seara,azi am citit pe internet ca la apartamentela de la parter si de la etajul 4 se calculeaza alfel suprafata radianta decat la apartamentele celelalte.Este adevart? Cum pot eu sa aflu daca este masurata corect suprafata la apartamentul meu.Eu am suprafata radianta 13,95 (si locuiesc la parter)iar ceilalti au intre 5 si 13 la celelalte etaje.De exemplu domnu administrator are caldura 120 lei iar noi 260. Se poate chiar asa diferente mari de caldura? Sfatuiti-ma va rog cum sa procedez.Si inca ceva este corect ca el sa fie si administrator si presedinte?
Informatia este eronata,deoarece apartamentele situate la parter,ultimul nivel,sau in lateralele imobilului de locuit in comun din proiectul tehnic al constructiei beneficiaza de supliment de elementi calorifer pentru a asigura confort termic identic cu restul apartamentelor
Conform dispozitii in vigoare,exercitarea concomitent de catre aceiasi persoana ,in acelasi imobil de locuit in comun atat a responsabilitatii de reprezentant legal=presedinte de asociatie cat si de administrator este incompatibila deoarece,presedintele de asociatie este factor decizional iar administratorul de imobil este factor executional
Si nu va suparati ca va întreb care sunt elementi calorifer suplimentari,de care beneficiaza cei de la parter?
Si inca ceva este corect ca el sa fie si administrator si presedinte?

Ar fi bine sa expuneti problema dvs cu mai multe detalii, pentru ca poate fi si situatia urmatoare:

[ link extern ]
La asociațiile de proprietari din condominiile care cuprind maximum 10 unități de proprietate imobiliară, dacă adunarea generală hotărăște în acest sens, președintele asociației de proprietari poate îndeplini și funcția de administrator și se constituie următoarele organe:
a) adunarea generală;
b) președintele;
c) cenzorul.
(5) Funcția de președinte, respectiv membru în comitetul executiv, este incompatibilă cu funcția de cenzor sau membru în comisia de cenzori
(6) Nu au dreptul de a fi alese sau numite în funcții de conducere, administrare sau control din cadrul asociațiilor de proprietari persoanele înrudite până la gradul al III-lea cu cei care deja ocupă aceste funcții.
Bloc Expert, Administrator imobile
Elementii suplimentar instalati la caloriferele apartamnetlor situate in pozitiile anterior mentionate sunt concret prevazuti in proiectul tehnic al constructiei
Intre caloriferele apartamentelor situate la parter si etaje supoerioare /lateralele condominiului exista supliment de 3-5 elementi calorifer functie de caracteristicile caloriferelor raportat la suprafata radianta
La noi in scara sunt 19 apartamente si o garsoniera.Nu este scara cu 11apartamente.Am inteles ca la o scara cu mai mult de 11 apartamente este interzis ca administratorul sa fie si presedinte?