avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz angajator !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz angajator !

Buna seara ,va rog am doua intrebarii ,legate de salariu brut, si refuzul angajatorului sa-mi elibereze adeverinte pt. sporuri fiindu-mi necesare pt dosar pensie , pe motiv ca exista la Casa de Pensie( CNPP).
1) Imi poate afecta zilele de concediu medical si bonurile de masa la scaderea salariului brut ,asa mi-a trasmis angajatorul ,stiind ca salariu brut te ridica la un punctaj anual !
2) Si care legea le permite angajatorului de a-mi refuza eliberarea adeverintelor ! Sau legea care imi da dreptul sa elibereze adeverintele !Va multumesc frumos .
Ultima modificare: Miercuri, 23 Ianuarie 2019
codrutz2007, utilizator
Cel mai recent răspuns: codrutz2007 , utilizator 17:53, 23 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Codul Muncii
art.34
....
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
....

HG 905/2017
art.7
.....
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc frumos .Dar la prima intrebare ce imi puteti spune ! Multumesc .
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
codrutz2007 a scris:

Buna seara ,va rog am doua intrebarii ,legate de salariu brut, si refuzul angajatorului sa-mi elibereze adeverinte pt. sporuri fiindu-mi necesare pt dosar pensie , pe motiv ca exista la Casa de Pensie( CNPP).
1) Imi poate afecta zilele de concediu medical si bonurile de masa la scaderea salariului brut ,asa mi-a trasmis angajatorul ,stiind ca salariu brut te ridica la un punctaj anual !
....


Concediu medical da ( Codul de indemnizaţie este diferit,pe baza acestuia se acordă indemnizaţia) , dar bonurile de masa nu.
Multumesc foarte ,foarte mult! O seara buna sa aveti .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani pentru concediu de odihna razvancococi razvancococi Buna ziua. In luna iunie am avut concediu de odihna 5 zile lucratoare, mai mult nu se da, eu lucrand la o firma de paza. Suntem in luna august si nici pana ... (vezi toată discuția)
Emitere adeverință Dea2020 Dea2020 Bună ziua, întrebarea mea se referă la o situație dificilă. Sunt însărcinată și după ce am anunțat în scris firma, au avut o reacție destul de ... (vezi toată discuția)
Refuz eliberare acte Gabriel666 Gabriel666 Bună seara, Fostul meu angajator, refuza să-mi elibereze decizia de încetare a contractului, adeverință de vechime și adeverință care atesta dacă ... (vezi toată discuția)