Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz angajator !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz angajator !

Buna seara ,va rog am doua intrebarii ,legate de salariu brut, si refuzul angajatorului sa-mi elibereze adeverinte pt. sporuri fiindu-mi necesare pt dosar pensie , pe motiv ca exista la Casa de Pensie( CNPP).
1) Imi poate afecta zilele de concediu medical si bonurile de masa la scaderea salariului brut ,asa mi-a trasmis angajatorul ,stiind ca salariu brut te ridica la un punctaj anual !
2) Si care legea le permite angajatorului de a-mi refuza eliberarea adeverintelor ! Sau legea care imi da dreptul sa elibereze adeverintele !Va multumesc frumos .
codrutz2007, utilizator
Codul Muncii
art.34
....
(5) La solicitarea salariatului sau a unui fost salariat, angajatorul este obligat sa elibereze un document care sa ateste activitatea desfasurata de acesta, durata activitatii, salariul, vechimea in munca, in meserie si in specialitate.
....

HG 905/2017
art.7
.....
(6) La solicitarea scrisă a salariatului sau a unui fost salariat, angajatorii sunt obligați să îi elibereze acestuia un extras din registru, datat și certificat pentru conformitate, sau o adeverință care să ateste activitatea desfășurată de acesta, durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării.
.....

Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Multumesc frumos .Dar la prima intrebare ce imi puteti spune ! Multumesc .
codrutz2007 a scris:

Buna seara ,va rog am doua intrebarii ,legate de salariu brut, si refuzul angajatorului sa-mi elibereze adeverinte pt. sporuri fiindu-mi necesare pt dosar pensie , pe motiv ca exista la Casa de Pensie( CNPP).
1) Imi poate afecta zilele de concediu medical si bonurile de masa la scaderea salariului brut ,asa mi-a trasmis angajatorul ,stiind ca salariu brut te ridica la un punctaj anual !
....

Concediu medical da ( Codul de indemnizaţie este diferit,pe baza acestuia se acordă indemnizaţia) , dar bonurile de masa nu.
Multumesc foarte ,foarte mult! O seara buna sa aveti .