Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 221/2018
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 221/2018

Buna seara,
am trecut in decizia de pensionare (in baza legii 263/2010,)urmatoarele:
stagiul total de cotizare realizat :-47 ani,2luni,18 zile
din care:
1 in cond normale de munca -1an,10luni,19 zile
in cond speciale de munca - 20ani,2luni,24 zile
in gr 1(legea 3/1977) -7 ani 4 luni 5 zile
in gr 2(legea 3/1977) -2ani,3luni,17 zile
stagiu aferent grupe/cond de munca -14 ani
perioade asimilate -1an,4luni,23zile
iesit la pensie -iulie 2017 la 52 ani
Va rog sa imi spuneti daca ma incadrez pentru recalculare pe legea 221/2018
si daca se reface calculul pe un indice de corectie de 1,2 (2019)sau pe 1,14 cat a fost in 2017 cand s-a emis decizia-va multumesc!
sandu65, utilizator
Din datele postate rezulta ca nu intrati in aceasta recalculare.
Postati:
-Stagiu complet de cotizare
-Toate datele si elementele de la punctul "G" din decizie
-Care a fost activitatea si unitatea unde ati realizat 20 ani in conditii speciale
-Care a fost activitatea si unitatea unde ati realizat 7 ani in grupa I
Buna ziua,

-unitatea unde am lucrat face parte din Legea 263/2010 ,anexa 2,pct 36(Activitatea desfăşurată în instalaţiile care fabrică, vehiculează şi depozitează hidrogen sulfurat, de distilare a apei grele, de schimb izotopic şi de epurare a apelor reziduale cu hidrogen sulfurat) .......-in aceasta unitate-Romag PROD, am lucrat:27ani,6 luni 29 zile din care - in conditii speciale(20ani,2luni,24 zile ) si in gr 1(legea 3/1977) -7 ani 4 luni 5 zile ,restul(2ani,3luni,17 zile)perioada din grupa a doua am lucrat-o in comb .ch .Craiova
-in decizie la punctul "G" nu este mentionat :puncte conform art.100 din legea 263/2010.
va multumesc
sandu65, utilizator
Eu nu pot crede ca nu vi s-au acordat puncte suplimentare pentru conditii si grupe.
Inteleg ca nu vreti sa va postarti datele din decizie.
Este problema d-vostara.
Nu va obliga nimeni.

O necunoscuta pentru mine:
De ce anii de grupa I nu au fost asimilati celor in conditii speciale, in conditiile in care activitatea si unitatea a fost aceiasi.
Daca erau(sunt) asimilati intrati in recalculare.
anii de gr 1 au fost asimilati celor din conditii speciale ,tocmai de aceea am putut iesit la pensie la 52 ani(a fost acelasi loc de munca in toata perioada de 27ani,6luni,29 zile) reducerea fiind de 13 ani .Imi mai puteti spune si daca calculul noului punctaj se face pe un indice de corectie de 1,2 (2019)sau pe 1,14 cat a fost in 2017 cand s-a emis decizia va multumesc!
sandu65, utilizator
Asimilati inseamna:
27 ani in conditii speciale
Nu 20 in conditii speciale, si 7 in grupa I
Asa trebuie sa se regasesca in decizie.
Daca in decizie sunt trecuti 27 ani in conditii speciale, atunci intrati in recalculare.
Daca sunt trecuti 20 in conditii speciale si 7 in grupa I, atunci un intrati in aceasta recalculare.
Lamuriti aceste lucruri cu casa locala.

Indicele ramane cel de la deschiderea drepturilor, daca veti intra in recalculare.
Carp Mircea, utilizator