Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie - Grupe munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie - Grupe munca

De ce nu se recalculează pensiile pentru grupa de munca indiferent de domeniu in care a lucrat? Am lucrat 14 ani grupa 1 si 9 ani grupa 2 in chimie pe platforma Savinesti
Cornel Vasile, Consilier juridic
Recalcularea pensiilor pentru grupele I și II de muncă, se face potrivit Legii 221/2018. In acest sens, toți pensionarii sunt vizați.. Legea nr 221/2018 prevede recalcularea pensiilor pentru cei care au lucrat în grupa I și grupa a II a de muncă și cărora li s-au stabilit pensiile în baza art 169 din Legea 263/2010.
In primul rand in aceasta recalculare intra cei care nu au primit majorarea.
D-vostra ati primit aceasta majorare si din acesta cauza nu intrati in recalculare.
Aveti si prea putini ani de grupa.
Totusi dupa parerea mea, legea care nu acopera toate situatiile si este intocmita pe domeniu de activitate, unitati nominale de productie, numarul anilor de grupa 1 sau 2, etc., este discriminatorie si ar trebui respinsa la CCR. Daca in CM scrie 4 ani gr2 si are 1 an efect la stagiul de cotizare, atunci trebuie recalculat, chiar daca pensionarul castiga 1 leu.
Nu toti pensionarii sunt vizati! Exemplu; pensionarii din gr 1 si 2 de munca din constructii de masini. Numai vorbim si de faptul ca este conditionat sa ai peste 20 ani de grupa. Dar sub 20 ani ce le faci?
Eu stiu ca sunt in continuare discriminari.
Asta este legea.

Eu de peste 7 ani fac interventii la toate insitutiile statului pe probleme ca cea de mai jos:
Toti se prefac ca nu inteleg nimic.
Acum am reluat interventiile pentru astfel de probleme.

Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca
Caz concret:
Barbat
Anul nasterii.2.10.1951.
Stagiu complet de cotizare cf.Lg.19 din 2000 )- 32 ani (corespunde perioadei Ianuarie-martie 2009)
Total stagiu cotizare realizat - 52 ani.2 luni. 2 zile. din care
-in gr.1 lg.3.din 1977 - 28.ani.11.luni.28.zile
-in gr.2.- 0
-cond.speciale.-7ani,7 luni si 6 zile
-stagiu asimilat- 1an ,5 luni,4 zile
-stagiu asimilat alte drepturi -1 luna.21 de zile
-stagiu aferetn gr.1 si 2 -14 ani

Puncte realizate in perioada 03. 1970-03.1992 - 72.27714
nr.puncte cf.oug 209 din 2008.-20.95322
punctaj mediu anual- 2.91345
din care,maj oug.209- 2008-0,65478

Se vede ca a primit punctaj suplimentar doar pentru grupa I(O.U.G.209/2008).

Pentru conditii speciale nu a prmit si nici nu va primi, potrivit actualei legislatii cu toate modificarile ei.

Daca astfel de persoane nu au primit si nu primesc punctaj suplimentar pentru conditii speciale, atunci este adevarata egalitatea:
Conditii speciale de munca = Conditii normale de munca