Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident

Bună seara, am fost implicat într-un accident rutier soldat cu pagube materiale. Persoana din vina careia sa produs accidentul si-a recunoscut vina am încheiat constatarea amiabilă de accident și urmează să ne prezentăm pentru despăgubiri.
Întrebarea mea este dacă eu nu am avut asigurare obligatorie există riscul de a nu fi despăgubit de către societatea de asigurare. Dacă da aș dori să știu unde este stipulat acest lucru. Mulțumesc frumos.
florin 71, utilizator
Nu.
Asigurătorul celui vinovat trebuie sa va despăgubească ca păgubit, indiferent dacă aveți RCA sau nu.
Însă mare grija pe viitor, sancțiunea dacă va prinde politia nu e una mica.