avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am condus sub influența băuturilor alcoolice în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am condus sub influența băuturilor alcoolice în august 2018, mi s-a întocmit dosar penal dar dosarul nu a ajuns încă la Parchet. Cât durează soluționarea?

Bună ziua,
In data de 2 August 2018 am acroşat oglinda unui cetăţean in momentul depăşirii acestuia. Cetăţeanul ma atenționat claxonându-mă si am tras pe dreapta. Eram sub influenta alcoolului iar domnul a constatat acest lucru si a sunat la 112. La sosirea echipajului am fost testat cu aparatul si a rezultat o alcoolemie de 0.75. Am fost condus la probe din care a rezultat : prima probă= 1.70 iar a 2-a probă 1.50. Mi sa suspendat permisul pe o perioadă de 60 de zile din cauza depăsirii , iar dupa expirarea contravenției permisul mi-a fost anulat . Mentionez că am fost cooperant in ziua cu pricina, nu m-am manifestat violent sau să perturb intr-un fel liniştea. Am dat până acu 4 declarații la Poliție, in toate declarațiile sustin aceiaşi declarație ca prima, recunosc si imi pare rău. In acea perioada lucram ca curier . Cand am dat ultima declarație pe data de 31 Decembrie 2018 domnul agent constatator mi-a spus că dosarul îl va trimite la Parchet si că mă va suna un procuror in termen de 2 saptămâni. Au trecut cele 2 saptămâni si nu am fost sunat. Am fost la Parchet si am intrebat de dosar iar doamna de la secretariat mi-a spus ca încă se află in lucru la Biroul Rutier.
Nu am avocat deoarece situația financiară nu-mi permite acest lucru.
Vă rog frumos să mă ajutați cu un sfat. Sunt la prima abatere pe partea penală, cazier curat, nici-o amendă. Ce se întâmplă mai departe? Cat durează soluționarea?
Ultima modificare: Joi, 7 Februarie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Manole1998 , utilizator 17:59, 6 Februarie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dreptul dvs de conducere este suspendat pe toata durata procesului penal. Permisul se anuleaza doar in urma unei hotarari de condamnare definitive.
Asa cum ati prezentat situatia de fapt, raportat si la faptul ca nu beneficiati de aparare, probabil urmeaza sa fiti trimis in judecata si condamnat.
Din momentul in care dosarul ajunge la instanta mai poate sa dureze cateva luni pana la solutionarea definitiva, in functie si daca se exercita calea de atac.

Domnule Avocat,
Dacă imi aleg un apărător , poate urgenta soluționarea şi pot avea parte de clemenţă din partea judecătorului. Am vreo şansă sa-mi recuperez permisul ?
Mă scuzați daca vă deranjez dar am 20 de ani si nu sunt deloc informat cu privire la acest lucru.


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Dreptul dvs de conducere este suspendat pe toata durata procesului penal. Permisul se anuleaza doar in urma unei hotarari de condamnare definitive.
Asa cum ati prezentat situatia de fapt, raportat si la faptul ca nu beneficiati de aparare, probabil urmeaza sa fiti trimis in judecata si condamnat.
Din momentul in care dosarul ajunge la instanta mai poate sa dureze cateva luni pana la solutionarea definitiva, in functie si daca se exercita calea de atac.



4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate formula cerere de urgentare a solutionarii cauzei de catre dvs sau avocatul angajat.
Prin apararea exercitata, avocatul va poate ajuta sa obtineti o individualizare corecta a pedepsei, raportat la circumstantele reale si personale.
Mulțumesc frumos domnule Avocat.
O seara plăcută vă doresc!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Se poate formula cerere de urgentare a solutionarii cauzei de catre dvs sau avocatul angajat.
Prin apararea exercitata, avocatul va poate ajuta sa obtineti o individualizare corecta a pedepsei, raportat la circumstantele reale si personale.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alcool la volan Adrian 00 Adrian 00 Buna ziua ....În data de 29.08.2018 am acrosat usor un autorurism in parcare fiind nevoit să dau cu spatele în urma unei altercatii.....Nu am apucat sa fac ... (vezi toată discuția)
Pot obtine drept se conducere? Adrian 00 Adrian 00 Am permisul retinut desi nu am fost oprit in trafic am ajuns la disperare nu ma pot intretine am ramas fara casa fara servici.....pot obtine in vreun fel drept ... (vezi toată discuția)
Conducere fara permis Lycidas Lycidas O parere sau un sfat legat de o problema.. Un individ sa ai spunem X a fost oprit de catre un echipaj de politie rutiera acestia au constatat ca nu detinea ... (vezi toată discuția)