Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia Grupa a 2-a de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia Grupa a 2-a de munca

Am lucrat 13 ani în grupa a 2-a de munca (100%) și 8ani în condiții normale .Am sentință definitivă de recunoaștere a grupei .Cum ar trebui să mi se recalculeze pensia ?Născută în 12/3/1954.Mulțumesc. Decizia de pensionare inițială este pt 21 de ani în condiții normale de munca,nefiindu-mi recunoscută grupa.Pensionarea s-a făcut în octombrie 2014.
Lucica Pop, utilizator
Cine nu va recunoscut grupa II ?
Cu cine v-ati judecat ?
Carp Mircea, utilizator
Casa județeană de pensii Cluj,pe motiv că încadrarea mea nu beneficiază de grupă. Am dat în judecată CJP și am o sentință definitivă în care se cere anularea deciziei și emiterea altei decizii în care să se țină cont de perioada lucrată în grupa a 2-a de munca

Carp Mircea a scris:

Cine nu va recunoscut grupa II ?
Cu cine v-ati judecat ?

Instanta trebuia sa hotarasca si de cand se pune in plata noua decizie(noile drepturi).
In mod normal ar trebui ca noile drepturi sa fie puse in plata cu respectarea termenului general de prescritie.
Adeverinta a fost in dorarul de deschidere de drepturi.
Adica cu 3 ani din urma.

Depuneti o cerere de revizuire in baza art.107(1) si (2) din legea 263/2010 cu luarea in consideratie a hotararii judecatoresti.
Instanța a hotărât că se recalculeaza pensia începând cu data emiterii deciziei de pensionare (14/10/2014),tinandu-se cont de perioada lucrată în grupa a 2-a de munca,perioada menționată explicit de altfel în CM,fiind o hotărâre a consiliului de adm(al unității) în baza unei HG.
În acest caz mai trebuie să depun cerere de revizuire și dacă da, unde?
Avocata mi-a spus că va trimite CJP o cerere, în baza sentinței, pt recalcularea pensiei. Mulțumesc.
Lucica Pop, utilizator
Nu mai este necesara.
Plata noilor drepturil nu se va face de la 14/10/2014.
Se va face cu respectarea termenului general de prescriptie care este de 3 ani.