Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contributii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contributii

Buna ziua.
Am reglat balanta dupa fisa Anaf si am niste sume care pe care le am inreg in 4482=4316 si acum in balanta am sold debitor - 1000 lei

Ce ar trebui sa fac

la ce cont aveti sold debitor -1000 lei?
deci,am reglat balanta mea cu fisa Anaf ( eu aveam mai mult in fisa era mai putin,aceste sume eu le am inreg asa:4482=4316 .
Acum am sold debitor -1000 in 4482.

Este corect sa le inreg in 4482 ?
nu e corect 4482 = 4316 - 1000 lei, pt ca ati diminuat obligatia din 4316. trebuie sa vedeti de ce la anaf e mai putin. probabil a fost o plata dubla efectuata de d-voastra.
Ioan Petru Butariu, Contabil
nu pot sa fac reconstituire din urma ,imi i-a prea mult timp.Ideea este ca ,eu am reglat dupa fisa ANAF.Fosta contabila le-a plimbat prin 5125 ,473 si ca sa fac acum reconstituire trebuie sa ma mut la firma.
Am reglat fisa si clar s-a diminuat 4316 ,asta si vroiam dar acum am sold debitor cu - in 4482.
Nu stiu cum sa mai fac sincer,de aceea am cerut ajutorul pe acest site
E greu de dat un raspuns corect daca nu vad ce s-a inregistrat, oricum soldurile nu pot fi cu minus. Pot fi ori creditoare ori debitoare. Eventual puteati inregistra 473 = 4316, in loc de 4482. Si solicitati la contabilul de dinainte de clarifice 473.
Ioan Petru Butariu, Contabil