Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Stabilire salar functionar public cu studii superioare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Stabilire salar functionar public cu studii superioare

De ce mi s-a recalculat salariul raportat la minimul pe economie de 2080 lei si nu 2350 stabilit pentru studii superioare?
HG nr. 937 din 7 decembrie 2018 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată

art. 2
În aplicarea prevederilor art. 164 alin. (1^2) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, începând cu 1 ianuarie 2019, toate drepturile şi obligaţiile stabilite potrivit legii se determină prin raportare la nivelul de 2.080 lei al salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată.
Mi se pare o prevedere totalmente discriminatorie si anticonstitutionala . Cum se incadreaza in (art.16(1) din C.R. ?
Trebuie intrebati cei din CCR sau Avocatul Poporului...