Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dosar de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dosar de pensionare

in momentul cand intocmesc dosarul pentru pensionare, daca sunt angajata cu contract de munca, cum procedez? merg la sediul firmei sa imi intrerupa contractul de munca sau nu?, imi depun de
misia? va rog ajutati ma.
Dosarul pentru ce fel de pensie il depuneti ?
pensie anticipata
Pt limita de varsta!Multumesc pt promptitudine.
elenalenuta a scris:

pensie anticipata

In acest caz, c.i.m. inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei anticipate,
VCElena a scris:

Pt limita de varsta!Multumesc pt promptitudine.

In acest caz, c.i.m. inceteaza de drept la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, cu caracter exceptional, pentru salariata care opteaza in scris pentru continuarea executarii contractului individual de munca, in termen de 60 de zile calendaristice anterior implinirii conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, la varsta de 65 de ani.