Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Deductibilitate fiscala PF pensii private + servicii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Deductibilitate fiscala PF pensii private + servicii medicale

Buna ziua.
Lucrez la o firma privata si vreau sa imi fac un abonament lunar ptr servicii medicale si in acelasi timp sa contribui la pilonul III de pensii private.
Deductibilitatea fiscala este de 400 Eur/an cumulat (serv med + pensie) sau 400 eur ptr serv medicale si 400 eur ptr pensii private?
Multumesc anticipat
Buna ziua! Conform art. 78 din Codul fiscal deductibilitatea este echivalentul in lei a 400 euro pentru pensia facultativa si exact aceiasi suma si pentru asigurarea medicala privata. In cazul in care se face un contract intre angajator si o societate de asigurari, atunci deductibilitatea ii revine angajatorului. Bineinteles, daca el prefera sa plateasca pentru toti angajatii prima lunara si sa ii motiveze pe acestia cu un bonus de fidelitate