Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuală - înregistrare marfă ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuală - înregistrare marfă casată

Valoarea marfii casate la o intreprindere individuala care tine contabil;itatea in partida simpla se inregistreaza in registrul de incasari si plati
Nu. O scadeti conform procesului verbal de casare din registrul de evidenta zilnica.
Da, daca aveti factura si chitanta au bon fiscal (dupa caz) cu care ati valorificat aceasta marfa la firme specializate, cotra cost.
Detalii si aici [ link extern ]