avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuală - înregistrare marfă ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuală - înregistrare marfă casată

Valoarea marfii casate la o intreprindere individuala care tine contabil;itatea in partida simpla se inregistreaza in registrul de incasari si plati
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 17:39, 17 Februarie 2019
Nu. O scadeti conform procesului verbal de casare din registrul de evidenta zilnica.
Da, daca aveti factura si chitanta au bon fiscal (dupa caz) cu care ati valorificat aceasta marfa la firme specializate, cotra cost.
Detalii si aici [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate asociatie familiala vasilelacramioara vasilelacramioara am infiintat o asociatie familiala si va intreb ce documente contabile trebuie sa intocmesc am un magazin (vezi toată discuția)
Declaratii si registre obligatorii la intreprinderile individuale laura2008_angel laura2008_angel Buna ziua! Am infiintat o intreprindere individuala in feb 2013 si am inceput sa incasez in martieavand urmatoarele coduri caen ... (vezi toată discuția)
Unde inregistrez chitantele si facturile? andreea_lazar andreea_lazar Buna ziua Sunt incepatoare in domeniul contabilitate primara.Si m a rugat cineva sa i tin contabilitatea primara la un II. Am chitante si facturi aduse de ... (vezi toată discuția)