Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Grupa 1 si grupa 2 de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Grupa 1 si grupa 2 de munca

Sunt nascuta in 16.06.1967 si sunt incadrata in gradul accentuat de handicap.Am 10 ani lucrati in grupa 1 si grupa 2 de munca si doresc sa stiu daca reducerea de la acesti ani se aduna cu reducerea de 10 ani pentru pensionare.
Nu.
Legea 263/2010
Art.60
1) Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55, precum și cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.

Legea nu precizeaza daca reducerile de la art.58, se pot cumula cu altele.
Doar la cele de la art.55.
Se subintelege ca, nu.

Carp Mircea a scris:

Nu.
Legea 263/2010
Art.60
1) Reducerile vârstelor standard de pensionare prevăzute la art. 55, precum și cele prevăzute de alte acte normative pot fi cumulate fără ca reducerea totală să fie mai mare de 13 ani.

Legea nu precizeaza daca reducerile de la art.58, se pot cumula cu altele.
Doar la cele de la art.55.
Se subintelege ca, nu.

Multumesc.
Dar eu tu nu sunt lamurita.
De ce nu imi sunt luati in calcul anii lucrati in grupa 1 si grupa 2.
Am o sora careia anii lucrati in grupe ii sunt calcualti.
Ce treaba are gradul de handicap, cu faptul ca eu am lucrat in conditii grele?
Daca nu as fii avut grad de handicap, imi erau luati in calcul, dar cu grad, nu..........