Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Șicanare în trafic (depășire, încetinire, oprire ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Șicanare în trafic (depășire, încetinire, oprire în mijlocul străzii și semne obscene). Ce sancțiune poate primi cine face așa ceva?

Am fost șicanat in trafic de doi tineri care m-au depășit cu viteza si mi-au arătat lucruri obscene iar cand au ajuns în fața mea au încetinit masina de 3 ori in fata mea iar apoi au oprit în mijlocul străzii timp de 2 minute blocandu-mi banda de mers cînd m-am dat jos sa vad de ce au oprit în mijlocul străzii ei s-au dat jos si au sărit la bătaie atunci am sunat la 112 și a venit poliția da ar ei fugisera precizez ca aveam si un copil minor de 7 ani care a început să plăngă .Ce sancțiune poate primi acei INDIVIZI?

Manuela Rășină, administrator
Pot fi sancționați ambii, individual, cel puțin pentru contravenția prevăzută de art.2 pct.1 din Legea nr. 61/1991 pentru sancționarea faptelor de încălcare a unor fapte de conviețuire socială, a ordinii și liniștii publice:
„ART. 2
Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice;”
Conform prevederilor art. 3 lit.b, sancțiunea contravențională este cuprinsă între 200 și 1000 lei:
„ ART. 3
(1) Contravenţiile prevăzute la art. 2 se sancţionează după cum urmează:
...........................................................................................................................................................................................................
b) cu amendă de la 200 lei la 1.000 lei, cele prevăzute la pct. 1), 12), 16), 24), 25) şi 28);