Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plătesc prea mult la întreținere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plătesc prea mult la întreținere

Plătesc prea mult la întreținere, nejustificat. Ne fura atât ea președinta cât și el administratorul. Plus cer și bani pentru diferite reparații de nimic, iar sumele sunt foarte mari. Ex. Un apartament de 46mp sume de peste 500 lei, chiar și 700 lei. Iar pentru câteva mici reparații pe casa scării, sume de peste 1000 lei, nejustificate sumele de niciu fel. Cine ma poate ajuta ca rog?!
Buna dimineata,
Nu va poate ajuta nimeni aici pe forum, poate doar sfatui... Va puteti ajuta singur sau cu ajutorul unui avocat...
Solicitati, in baza legii 196/2018, actele ce va intereseaza si credeti ca va pot ajuta-acte legate de calculul intretineri, de contractare si executie diferite reparatii, in general acte care sa ateste pe ce va solicita banii.
Nu doresc sa le dea...va adresati, in ordinea enumerata, comitetului executiv, cenzorului, primariei, compartimentului specializat.
Nici asa nu rezolvati nimic...va adresati unui avocat si chemati asociatia in instanta. O sa coste ceva dar, daca aveti castig de cauza, recuperati toate cheltuielile.

ART. 28 din legea 196/2018
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul sa fie informati in legatura cu toate
aspectele ce privesc activitatea asociatiei, sa solicite in scris si sa primeasca copii
dupa orice document al acesteia. Proprietarii care solicita copii dupa documentele
asociatiei de proprietari vor suporta costul de multiplicare a acestora.
(2) In vederea bunei informari a proprietarilor, asociatia de proprietari amplaseaza
la loc vizibil un avizier la care sunt afisate documente, in conformitate cu prevederile
prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul sa primeasca explicatii cu privire la
calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, dupa caz, sa o
conteste in scris in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele
asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda, in scris, la contestatie in termen
de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) In cazul in care presedintele sau administratorul nu ia toate masurile necesare
in scopul facilitarii accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt
document al asociatiei de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a
notifica despre aceasta comitetul executiv si cenzorul/comisia de cenzori. In situatia
nesolutionarii sau a solutionarii necorespunzatoare a solicitarilor notificate in termen
de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor
prevazute la art. 10.
Ionut.ion, utilizator
Conform dispozitii vigoare ,aveti dreptul sa contestati valoarea impusa in lsta de intretinere lunara la presedintele de asociatie solicitand sa va justifice cu documente legale natura fiecarei sume impusa la plata