Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Doua locuri de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Doua locuri de munca

Poti sa ai doua locuri de munca in acelasi timp? Sa ma angajez la o firma cu inceperea serviciului din data de 01.04.2019 si in aceeasi perioada sa fin in preaviz la alta firma pana in data de 30.04.2019 si o luna sa figurez ca angajat la ambele firme, este posibil si legal?
Da, este posibil din punct de vedere legal, dar sa va permita timpul, angajatorii sa va desfasurati activitatea la ambele locuri de munca. Legal este in regula.
Ionut.ion, utilizator
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, mai puteti incheia un c.i.m. cu un nou angajator chiar daca mai aveti un c.i.m. cu norma intreaga/ cu timp partial.