Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatii instalatie comuna de incalzire
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatii instalatie comuna de incalzire

Chiar la intrarea in blocul in care locuiesc a avut loc o avarie pe o conducta de la alimentarea cu agent termic .Cei de la Veolia Iasi au spus ca aceasta reparatie o pot efectua salariatii lor, dar costurile vor fi suportate de asociatia de proprietari.Toate au decurs bine, vazut in mare, pana la repartizarea cheltuielilor pe apartamente.Administratorul a repartizat cheltuielile dupa SET( suprafata echivalenta termic ) a fiecarui apartament.Cei cu centrala proprie nu au platit nimic.Art.85 din Legea 196/2018 spune ca ar fi trebuit sa fie facuta plata individuala dupa cota-parte-indiviza.A procedat corect administratorul?Pot face contestatie?
Pentru orice lucrare la instalatiile comune ale blocului repartizarea se face dupa cota parte indiviza.
Nu are nicio legatura SET cu asta.
Administratorul dvs nu are nicio legatura cu profesia asta.
Instalatia in dicutie reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018,reparatiile la partea comuna condominiu se repartizeaza functie de cota indiviza
Administratorul si presedintele refuza sa recunoasca incalcarea legii si sustin in continuare varianta cu SET-ul pentru ca au interese obscure.Am studiat si eu legea si vad ca este asa cum sustineti dvs.Va multumesc mult.
Aveti dreptate.Multumesc pentru ajutor.