Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sala de Fitness la parterul blocului de locuințe
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sala de Fitness la parterul blocului de locuințe

Buna ziua ! Întrebarea mea ( in numele asociației de proprietari din care fac parte ) este : dacă cei care și-au deschis sala de Fitness si culturism la parterul blocului in care locuim aveau nevoie la Registrul Comerțului sau la Primărie ( sau la orice alta instituție ) de acordul vecinilor cu perete comun sau de acordul asociației de proprietari .Mentionez ca sala de fitnes are deschis punct de lucru in bloc de locuințe la parterul blocului într-un spațiu comercial , întreb acest lucru deoarece atunci când au deschis acest punct de lucru reprezentanții societatii respective au solicitat acordul proprietarilor cu perete comun însă , din pricina programului foarte matinal (06:00 -23:00) de funcționare nimeni nu și-a dat acordul . Dacă aveau nevoie de acordul vecinilor sau al asociației de proprietari va rog ( pe cât posibil ) sa îmi indicați articolul de lege care prevede acest lucru întrucât ( din păcate ) la noi in apartamente nu se mai poate locuii in condiții normale ( întrucât zgomotul este infernal ..,se trântesc haltere gantere ... și tot felul de aparate și dispozitive specifice unei Sali de fitnes .
Mulțumesc !
Daca in proiectul tehnic al constructiei exista prevazut la parter spatii comerciale,nu este necesar acordul locatrilor pentru defsaurarea activitate
Atat timp cat este respectat programul de liniste prevazut de dispozitiile in vigoare ,numai prin interesul administratorului salii de fitnesss se poate executa izolarea fonica a peretilor salii de fitnes
Asociatia de proprietari sau locatarii invecinati pot notifica administrataorul salii de fitnes pentru respectarea programului de liniste si a pragului fonic admis-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta de judecata