Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Aplicare oug 114/2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Aplicare oug 114/2018

Am o societate de inginerie , CAEN 7112, efectiv obiectul de activitate este proiectare asistata pe calculator ,in domeniul industriei auto .Toti angajatii sunt ingineri cod cor 214438 , proiectanti ingineri mecanici ,plus o economista. Suntem sau nu santem asimilati cu domeniul constructii si implicit subiect al ordonatei 114/2018?
george-neagu, moderator
Buna ziua,

ne zbatem si noi cu aceasta problema. Suntem o societate cu domeniul de activitate proiectare asistata pe calculator in domeniul electronicii, cod CAEN 7112.
Nu avem nici cea mai mica tangenta cu constructiile. Ni se aplica ordonanta 114/2018?
La ingineri nu se pune problema salariului, dar ce-i cu femeia de servici, portar etc., se aplica salariul minim brut de 3000 de LEI?

Cei de la ITM sustin ca da, dar in OUG scrie clar " a) angajatorii desfășoară activități în sectorul construcții care cuprind:":

"
Articolul 66

Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:1. La articolul 60, după punctul 4 se introduce un nou punct, punctul 5, cu următorul cuprins:

5. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1)-(3), în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2028 inclusiv, pentru care sunt îndeplinite următoarele condiții:

a) angajatorii desfășoară activități în sectorul construcții care cuprind:

(i) activitatea de construcții definită la codul CAEN 41.42.43 - secțiunea F - Construcții;

(ii) domeniile de producere a materialelor de construcții, definite de următoarele coduri CAEN:

2312 - Prelucrarea și fasonarea sticlei plate;

2331 - Fabricarea plăcilor și dalelor din ceramic;

.
0812 - Extracția pietrișului și nisipului;

711 - Activități de arhitectură, inginerie și servicii de consultanță tehnică;"
Este vorba despre angajatori , nu despre angajati in OUG 114/2018.
Normal ca este vorba despre angajator. Angajatorul cu cod CAEN 7112 fara activitate in domeniul constructiilor ( birou de proiectare in domeniul electronicii) trebuie sa plateasca salariul brut de 3000 de Lei?
societate cod caen 7112.angajatii sint ingineri,sint asimilati in domeniul constructii ,beneficiaza de facilitati fiscale ,impozit venit salarii ,cas,cass
multumesc