Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Despre fișa medicală
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Despre fișa medicală

Sunt diabetic și aș dori să știu dacă pot obține o copie xerox după fișa mea medicală de la diabetologie. Medicul mi-a zis că fișa este ceva particular și nu poate să facă așa ceva. Eventual doar o scrisoare medicală poate să elibereze. Cine reglementează acest lucru, deoarece eu am nevoie de istoricul tratamentelor și rezultatele analizelor pe care le-am avut. Vă mulțumesc.
Medicul (?!) care va solicita dvs. sa aduceti dosarul cu intreg istoricul tratamentelor si a rezultatelor analizelor o poate face direct la medicul specialist diabetolog. Tine de secretul meseriei si a dosarului dvs. medical.
Puteti studia Legea pacientului nr. 46/2003. O gasiti pe internet.