avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Hotarare majorare pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Hotarare majorare pensie de intretinere

Am intentat anul trecut proces de majorare a pensiei de intretinere fostului sot, am primit hotararea judecatoreasca dupa circa 6 luni, hotarare in care s-a decis marirea cuantumului alocatiei, incepand de la data introducerii cauzei. Pe parcursul procesului, fostul sot a platit sporadic niste sume minore, iar dupa primirea hotararii, in 3 luni a platit o singura data, si nici macar suma stabilita de lege, motivand ca nu are de unde. Cum as putea sa il oblig la plata restantelor? Mentionez ca lucreaza nelegal si nu are nici un bun pe numele sau.
Cel mai recent răspuns: Avocat Tabrea Alexandru , Avocat 19:10, 7 Martie 2019
Buna seara
Adresati-va unui executor judecatoresc.
Buna seara,

Mergeti cu hotararea la un executor judecatoresc.
Dacă lucrează nelegal și nu are nimic pe numele său ce să-i ia executorul judecătoresc?
Dar puteți încerca...
Formulați plângere pentru abandon de familie, deși cercetarea penală durează mult!
Dacă știți unde lucrează nicio o sesizare la ITM n-ar fi redundantă!
Ultima modificare: Joi, 7 Martie 2019
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara din urma mikare mikare In urma cu cateva luni am intentat proces pentru marirea pensie alimentare a minoarului rezultat dintr-o casatorie anterioara. pensia a fost marita de la suma ... (vezi toată discuția)
Cerere pentru marirea pensiei alimentare a minorului Angela Brudaru Angela Brudaru :-/ Sint o mamica cu doi copii dintr-o casatorie esuata, si as dori sa aflu cum trebuie sa formulez, mai bine zis ce articole din Codul Familiei sau din alte ... (vezi toată discuția)