Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cod diagnostic și cod indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cod diagnostic și cod indemnizatie concediu medical

Bună seara.
Am.o nelămurire.
Este a doua oară când mi se întâmpla și e neplăcut sa fiu purtata pe drumuri.
Mi s a refuzat concediu medical din februarie de către medicul de med muncii pe motiv ca aveam trecut codul diagnostic 995 și codul 01 indemnizatie.Doamna doctor de specialitate obs.gineco.a făcut modificarea cu schimbarea de cod diagnostic în 751 deoarece sunt însărcinată deja în 7 sapt.Luni am fost pentru continuitate și am primit CM care tot cu 751 a fost trecut dar cod 08 de data aceasta.Medicina muncii spune ca e greșit și trebuie modificat cu 01.
De ce lucrul ăsta? Nu.pot fi încadrată la gravida?De fiecare data când mi se acorda CM trebuie trecuta boala obișnuită în loc de graviditate?
Multumesc
vulpys, utilizator
Sunt doua coduri , COD BOALA si COD DIAGNOSTIC. De obicei la gravide se pune Cod Boala=08 (sarcina si lauzie) urmat de Codul de diagnostic (cat o fi el). Acuma din ce spuneti dumneavoastra rezulta ca din balamucul acesta, fiecare a inteles altceva. Mai e posibil si altceva, anume gravida sa primeasca CM pentru o afectiune care nu are legatura cu sarcina, situatie in care codul de boala este evident "01". Nu stiu ce inseamna "751" dar e posibil sa fie vorba de o afectiune care nu are legatura cu sarcina.
viorel55, utilizator

Mulțumesc pentru răspuns.
M am.lămurit cum sta treaba.
Medicul de la medicina muncii a făcut o scrisoare către ginecolog în care spune ca acest cod 08 se scrie doar în concediu prenatal si postnatal ceea ce la mine nu cazul încă.Nu știu cât este de corect însă ăsta e răspunsul medicului de la med.muncii.
Codul 751 e asociat cu îngrijiri ale mamei în afecțiuni legate de sarcina așa am găsit în lista codurilor și e corect în cazul meu.
viorel55 a scris:

Sunt doua coduri , COD BOALA si COD DIAGNOSTIC. De obicei la gravide se pune Cod Boala=08 (sarcina si lauzie) urmat de Codul de diagnostic (cat o fi el). Acuma din ce spuneti dumneavoastra rezulta ca din balamucul acesta, fiecare a inteles altceva. Mai e posibil si altceva, anume gravida sa primeasca CM pentru o afectiune care nu are legatura cu sarcina, situatie in care codul de boala este evident "01". Nu stiu ce inseamna "751" dar e posibil sa fie vorba de o afectiune care nu are legatura cu sarcina.