avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 178 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cod diagnostic și cod indemnizatie concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cod diagnostic și cod indemnizatie concediu medical

Bună seara.
Am.o nelămurire.
Este a doua oară când mi se întâmpla și e neplăcut sa fiu purtata pe drumuri.
Mi s a refuzat concediu medical din februarie de către medicul de med muncii pe motiv ca aveam trecut codul diagnostic 995 și codul 01 indemnizatie.Doamna doctor de specialitate obs.gineco.a făcut modificarea cu schimbarea de cod diagnostic în 751 deoarece sunt însărcinată deja în 7 sapt.Luni am fost pentru continuitate și am primit CM care tot cu 751 a fost trecut dar cod 08 de data aceasta.Medicina muncii spune ca e greșit și trebuie modificat cu 01.
De ce lucrul ăsta? Nu.pot fi încadrată la gravida?De fiecare data când mi se acorda CM trebuie trecuta boala obișnuită în loc de graviditate?
Multumesc
Ultima modificare: Joi, 7 Martie 2019
vulpys, utilizator
Cel mai recent răspuns: vulpys , utilizator 14:06, 8 Martie 2019
Sunt doua coduri , COD BOALA si COD DIAGNOSTIC. De obicei la gravide se pune Cod Boala=08 (sarcina si lauzie) urmat de Codul de diagnostic (cat o fi el). Acuma din ce spuneti dumneavoastra rezulta ca din balamucul acesta, fiecare a inteles altceva. Mai e posibil si altceva, anume gravida sa primeasca CM pentru o afectiune care nu are legatura cu sarcina, situatie in care codul de boala este evident "01". Nu stiu ce inseamna "751" dar e posibil sa fie vorba de o afectiune care nu are legatura cu sarcina.
Ultima modificare: Vineri, 8 Martie 2019
viorel55, utilizator

Mulțumesc pentru răspuns.
M am.lămurit cum sta treaba.
Medicul de la medicina muncii a făcut o scrisoare către ginecolog în care spune ca acest cod 08 se scrie doar în concediu prenatal si postnatal ceea ce la mine nu cazul încă.Nu știu cât este de corect însă ăsta e răspunsul medicului de la med.muncii.
Codul 751 e asociat cu îngrijiri ale mamei în afecțiuni legate de sarcina așa am găsit în lista codurilor și e corect în cazul meu.
viorel55 a scris:

Sunt doua coduri , COD BOALA si COD DIAGNOSTIC. De obicei la gravide se pune Cod Boala=08 (sarcina si lauzie) urmat de Codul de diagnostic (cat o fi el). Acuma din ce spuneti dumneavoastra rezulta ca din balamucul acesta, fiecare a inteles altceva. Mai e posibil si altceva, anume gravida sa primeasca CM pentru o afectiune care nu are legatura cu sarcina, situatie in care codul de boala este evident "01". Nu stiu ce inseamna "751" dar e posibil sa fie vorba de o afectiune care nu are legatura cu sarcina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical 08 roxana69 roxana69 Poate fi asociat un concediu medical cu cod de indemnizatie 08 cu codul de diagnostic 751? De obicei codul de diagnostic este 995 pentru 08. Multumesc. (vezi toată discuția)
Concediu maternitate - prenatal allexs96 allexs96 Buna ziua, intampin urmatoarea situatie, fiind insarcinata in aproape 30 de saptamani. In data de 22.04.2020 am prezentat medicului de familie adeverinta ... (vezi toată discuția)
Cum procedati cand intocmiti adeverintele salariatilor, necesare la medic? Rodica2011 Rodica2011 Buna, Recent s-au modificat normele de aplicare a OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari de sanatate. Printre noile reglementari si ... (vezi toată discuția)