Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pentru declaratie notariala necesara la bursa sociala ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pentru declaratie notariala necesara la bursa sociala se percepe onorariu?

Astazi am fost la un birou notarial, am cerut o declaratie notariala pentru bursa sociala si mi s.a spus ca trebuie sa achit onorariu.Eu i.am spus doamnei notar ca acestea sunt gratuite si aceasta a spus ca nu sunt si insistent mi.a spus ca trebuie sa o platesc.Va intreb : aceasta declaratie nu este gratuita? Si daca este se poate sa imi recuperez banutii? Si daca se poate cum sa procedez??
NORME din 6 ianuarie 2011 privind tarifele de onorarii pentru serviciile prestate de notarii publici
art.26
(1) Sunt scutite de plata onorariilor următoarele acte întocmite în scopul valorificării unor drepturi prevăzute de legi speciale şi de protecţie socială:
....
d) declaraţii privind acordarea burselor pentru elevi şi studenţi, pentru obţinerea de rechizite şcolare şi pentru obţinerea de locuri de cazare în cămine;
....

Puteti incerca la un alt Notar public.