Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Obligații plată CAS, CASS
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Obligații plată CAS, CASS

Bună ziua,
Dacă în anul 2018 am realizat venituri sub 10000 lei este obligatoriu să mai plătesc CAS și CASS? În ce cuantum?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
Daca sunt venituri de natura salariala, da, platiti 25% respectiv 10% ! In ce forma de organizare ati realizat aceste venituri ?
PFA
Da ! Daca pe 2018 veniturile sunt sub 1900x12=22800 nu platiti contributii, decat impozitul pe venit 10% ! Din 2019 limita este 2080x12 =24960. Deci daca se depasesc aceste plafoane se platesc contributii la nivelul salariului minim din anul in care s-a obtinut venitul.