Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general decizie numerotare facturi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

decizie numerotare facturi

doamnele de la audit imi cer o decizie tip de numerotare facturi . daca are cineva un model va rog ajutati un biet slujbas#-o
multumesc.
anidragomir@yahoo.com
ANTET_FIRMA

DECIZIE nr. ___ / ___.01.2009

Subsemnatul _____________, in calitate de administrator al SC ____________ SRL, prin prezenta hotarasc:
Subsemnatul __________ in calitate de administrator al firmei, aloca si gestioneaza seriile si numerele aferente facturilor si chitantelor.

IN CONFORMITATE CU:
OMF nr. 2226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata
SI CU
art. 155 alin.(5) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul Fiscal
SI CU
OMF nr. 2217/2006 privind organizarea evidentei in scopul taxei pe valoarea adaugata conform art. 156 alin. (1)-(3) din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare,

SC __________________ SRL emite:
1. Facturi;
2. Chitante;
precum urmeaza :
1. Facturile vor avea o singura (una) serie ____, iar numarul de ordine alocat pentru anul 2009 este in urmatoarea plaja de numere:
2. Chitantele vor avea o singura (una) serie ____, iar numarul de ordine alocat pentru anul 2009 este in urmatoarea plaja de numere:

Administrator,

SC _______________________ SRL (SA)
Comp.Financiar Contabil

DECIZIE INTERNA NR……./………….

Subsemnatulsubsemnata __________________________ avand functia de Director Economic la SC __________________ SRL(SA), numesc pe _________________ ,angajat(a) al societatii noastre, sa gestioneze si sa aloce intern seriile si numerele formularelor financiar contabile folosite de societatea noastra ,conform Ordin nr.2226/30.12.2006 , emis de Ministerul Finantelor Publice.

Director Economic,
MULTUMESC