Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... refuz de plata a indenizatiei de maternitate de catre ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

refuz de plata a indenizatiei de maternitate de catre angajator

buna ziua,
suntem o Asociatie de Proprietari care avem de platit unei angajate cu cim partial 2 ore indemnizatia de maternitate. Indemnizatia este platita de toti locatarii iar noi trebuie sa angajam o alta persoana pe post , platind doua salarii astfel.Noi nu dorim sa platim aceasta indemnizatie decit dupa primirea ei de la CASMB , in urma depuneriii dosarului lunar de solicitare.
Va rog sa-mi comunicati care sunt repercursiunile ,daca exista asa ceva, in aceasta situatie..
cu stima,
mack2006, utilizator
Asociatiile de proprietari au acelasi statut ca orice alt angajator. Va trebui sa platiti si sa faceti dosar de recuperare. Cat poate sa dureze...
Art. 47 OUG nr.158/2005
.....
(2) Constituie contravenții faptele săvârșite prin încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36 alin. (3), refuzul nejustificat de plată a indemnizațiilor și/sau calculul și plata eronată a indemnizațiilor, precum și încălcarea obligațiilor prevăzute la art. 36^1 lit. b).
....

Art. 48
(1) Contravențiile prevăzute la art. 47 se sancționează după cum urmează:
a) cele prevăzute la alin. (1) și (2), cu amendă de la 2.500 lei la 5.000 lei;
......