Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Îndreptare eroare materiala onorariu avocat oficiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Îndreptare eroare materiala onorariu avocat oficiu

Buna ziua,

În ziua fatidică de miercuri 13, instanța de apel mi a gresit onorariul care mi se cuvenea pentru asistență judiciară din oficiu.

Concret, am avut de susținut o cerere în materia contenciosului administrativ, iar în delegație, onorariul inițial era de 500 de lei, iar cel final mi l a redus la 300, dar NU a avut in vedere noul protocol care stabilește niste sume frumușele de la 19 februarie anul in curs.

Concret, ce pot face ? Am redactat o cerere de îndreptare in baza art 442, acum trebuie să plătesc timbru 20 fata de faptul că am fost avocat din oficiu?

Cam in cat timp se soluționeza? Ma înștiințează, mi se comunică sau iau la cunostiinta de la arhiva ?

E prima dată când trec prin asa ceva , deci nu stiu foarte mult

Cum ma sfatuiti?

Zi buna !
Păi tu vrei aplicarea retroactivă a protocolului?
Tempus regit actum.
Şi uite aşa ne pierdem vremea în instanţă...
Protocolul e de aplicare imediată.
Eu am fost desemnat Pe 28.02, pt SUSTINEREA unei contestații în anulare, iar protocolul e in vigoare din 19.02.

Albert Kurtyan a scris:

Păi tu vrei aplicarea retroactivă a protocolului?
Tempus regit actum.
Şi uite aşa ne pierdem vremea în instanţă...

În cazul în care cererea de îndreptare, de lămurire sau de completare a hotărârii a fost admisă, cheltuielile făcute de parte în aceste cereri vor fi suportate de stat, din fondul constituit potrivit legii. Când cererea a fost respinsă, cheltuielile vor fi suportate de parte potrivit dreptului comun.