Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului de odihnă stat+privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului de odihnă stat+privat

Va rog sa -mi spuneti ce se intâmplă în cazul în care CIM-ul de baza este la privat și cumulez la stat? Voi primi banii pentru CO de la stat?
Potrivit HG 250/1992, aveti dreptul la concediul de odihnă platit numai de la unitatea în care aveti functia de baza.
Mulțumesc. Nu există vreun HG nou cu privire la acest aspect?
Exista un proiect de HG in dezbatere publica pentru abrogarea acelui articol.
[ link extern ]

Conform acestuia a fost abrogat HG250/1992 : [ link extern ]
Ce părere aveți? Sunt profesor titular la preuniversitar și în paralel asistent universitar cu funcția de bază la o instituție particulară.
HG 250/1992 nu poate fi abrogata decat tot printr-o HG sau o lege ori OG/OUG.