avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului de odihnă stat+privat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului de odihnă stat+privat

Va rog sa -mi spuneti ce se intâmplă în cazul în care CIM-ul de baza este la privat și cumulez la stat? Voi primi banii pentru CO de la stat?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:23, 5 Iunie 2019
Potrivit HG 250/1992, aveti dreptul la concediul de odihnă platit numai de la unitatea în care aveti functia de baza.
Mulțumesc. Nu există vreun HG nou cu privire la acest aspect?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Exista un proiect de HG in dezbatere publica pentru abrogarea acelui articol.
[ link extern ]

Conform acestuia a fost abrogat HG250/1992 : [ link extern ]
Ce părere aveți? Sunt profesor titular la preuniversitar și în paralel asistent universitar cu funcția de bază la o instituție particulară.
HG 250/1992 nu poate fi abrogata decat tot printr-o HG sau o lege ori OG/OUG.

Alte discuții în legătură

Plată concediu de odihnă ? cain2k cain2k Bună seara, Luna aceasta, un coleg din departament nu a primit drepturile salariale din luna iulie, pe motiv că mai este angajat pe baza unui contract de ... (vezi toată discuția)
Plata drepturilor salariale conform contractului de munca - concediul de odihna Sultanescu Sultanescu Am 2 angajatori diferiti si contracte de munca pe durata nedeterminata care prevad drepul de a-mi acorda Concediul de odihna. Un anagajator este Universitatea ... (vezi toată discuția)
Concediu neplatit loc de munca fractiune de norma ContSters377950 ContSters377950 Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema Angajatorul (institutie bugetara) la care lucrez fractiune de norma (4h) nu mai vrea sa imi plateasca ... (vezi toată discuția)