Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divorț, partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divorț, partaj

Buna ziua!
Locuiesc cu sotul intr un apartament ANL , eu fiind titularul de contract. Intentionez sa divortez dar nu stiu cum va fi cu locuinta , cine are dreptul sa ramana . Precizez ca avem un fiu de aproape 20 de ani care este student, iar sotul meu are un handicap, dar se poate ingriji si este in prezent angajat .
Mentionez ca sotul este angajat doar de 3 ani si in perioada anterioara angajarii eu am fost sustinatoarea familiei, el beneficiind doar de pensia minima si pensia de handicap.
Va rog sa mi spuneti cum ar trebui sa procedez pt a ramane in apartament sau ce sanse am.
Va multumesc!
vio_cris22, utilizator
Aveți șanse mari să obțineți dvs dreptul de folosință asupra impbilului, stabilirea locuinței minorului la dvs, pensie de întreținere, etc; contractați serviciile unui avocat pentru a porni demersurile dacă v-ați decis în acest sens.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Copilul nu mai este minor!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Aveți șanse mari să obțineți dvs dreptul de folosință asupra impbilului, stabilirea locuinței minorului la dvs, pensie de întreținere, etc; contractați serviciile unui avocat pentru a porni demersurile dacă v-ați decis în acest sens.

Din cate stiu atata timp cat copilul este la studii ( sa nu depaseasca varsta de 24 ani ), primeste pensie alimentara de la celalalt parinte, in cazul in care divortul a avut loc când copilul era minor. Daca divortul s-a produs dupa majoratul copilului, practic parintii nu mai pot imparti custodia.
vio_cris22 a scris:

Copilul nu mai este minor!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Aveți șanse mari să obțineți dvs dreptul de folosință asupra impbilului, stabilirea locuinței minorului la dvs, pensie de întreținere, etc; contractați serviciile unui avocat pentru a porni demersurile dacă v-ați decis în acest sens.

Problema mea este dacă am șanse sa rămân în locuința!

AlexandraDD a scris:

Din cate stiu atata timp cat copilul este la studii ( sa nu depaseasca varsta de 24 ani ), primeste pensie alimentara de la celalalt parinte, in cazul in care divortul a avut loc când copilul era minor. Daca divortul s-a produs dupa majoratul copilului, practic parintii nu mai pot imparti custodia.
vio_cris22 a scris:

Copilul nu mai este minor!

Avocat Tabrea Alexandru a scris:

Aveți șanse mari să obțineți dvs dreptul de folosință asupra impbilului, stabilirea locuinței minorului la dvs, pensie de întreținere, etc; contractați serviciile unui avocat pentru a porni demersurile dacă v-ați decis în acest sens.

In prezent platiti rate pentru acel apartament?