Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divorț, partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divorț, partaj

Buna ziua!
Locuiesc cu sotul intr un apartament ANL , eu fiind titularul de contract. Intentionez sa divortez dar nu stiu cum va fi cu locuinta , cine are dreptul sa ramana . Precizez ca avem un fiu de aproape 20 de ani care este student, iar sotul meu are un handicap, dar se poate ingriji si este in prezent angajat .
Mentionez ca sotul este angajat doar de 3 ani si in perioada anterioara angajarii eu am fost sustinatoarea familiei, el beneficiind doar de pensia minima si pensia de handicap.
Va rog sa mi spuneti cum ar trebui sa procedez pt a ramane in apartament sau ce sanse am.
Va multumesc!
vio_cris22, utilizator
Pentru alcool , tigări, pariuri sportive și alte distracții au fost facute împrumuturile!

vio_cris22 a scris:

Așa sunt contractele ANL, doar unul dintre soti este titular de contract iar celălalt este trecut ca și membru al familiei.este pe numele meu pt ca eu am făcut cererea de locuinta ,la momentul respectiv fiind căsătoriți. Iar faptul ca doresc sa rămân în apartament este pt ca eu am fost cea care m am ocupat de intretinerea casei și de copil. Sotul meu a participat cu f puțin și am mai plătit și pe la banci,cămătari .....împrumuturi pe care le a făcut doar pt propria persoana! stiu ca nu pare corect dar în condițiile în care vom divorța nu vom mai putea locui împreună. În aceasta casa este munca mea de 20 de ani iar copilul când vine în vacante trebuie sa simtă ca vine
" acasa"!

AlexandraDD a scris:

Daca apartamentul este in sistem de chirie, iar copilul este major , de ce ati avea dvs mai mult drept decat sotul sa locuiti acolo? Contractul este doar pe numele dvs pentru ca l-ati achizitionat inainte sa fiti cu sotul dvs sau ANL a considerat de cuviinta ca ajunge o singura persoana in contract? In ce conditii s-a efectuat închirierea acelui imobil?

vio_cris22 a scris:

Este un apartament cu contract de închiriere !este locuinta ANL!

AlexandraDD a scris:

In prezent platiti rate pentru acel apartament?