Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Termen de răspuns la o petiție
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Termen de răspuns la o petiție

Buna ziua!
Cu ceva timp in urma, am adresat unei instituții publice, o solicitare, o petiție, trimisa cu e-mail.
N-am primit însă niciun răspuns, nici macar acel răspuns generat automat, care de regulă te anunță că a fost înregistrată solicitarea și vei primi un răspuns ulterior.
După ceva vreme am sunat, și mi s-a spus că voi primi și un răspuns. Cînd anume, nu se știe.
Prin urmare, v-as întrebă dacă știți să existe un termen legal în care instituțiile statului român să fie obligate să răspundă petițiilor.
Mulțumesc!
Termenul este de 30 de zile.